WZW A – jak się przed nią chronić

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) jest ostrą chorobą miąższu wątroby wywołaną przez wirusa z rodziny Picornaviridae. Zakażenie następuje poprzez przewód pokarmowy, przez kontakt z wydzielinami chorego lub produktami zakażonymi.

Początek choroby jest nagły, przebieg choroby w dużym stopniu zależy od wieku chorego. Najczęstszymi objawami choroby są m.in.: męczliwość, nudności, wymioty, utrata apetytu, ból brzucha, mięśni i stawów. Może także wystąpić nieznaczne powiększenie wątroby,
a w postaci z żółtaczką także ciemniejsza barwa moczu i rozjaśnienie stolca. Znacznie częściej objawy występują u osób dorosłych, zakażenie u małych dzieci w ponad 90% przebiega bezobjawowo.

WZW typu A 2

Choroba jest bardzo powszechna, występuje na całym świecie, szczególnie na obszarach o złym stanie sanitarnym i higienicznym. W ostatnich latach odnotowywano sporadyczne przypadki zachorowań na WZW A. W 2016 r. w Polsce odnotowano 35 przypadków, natomiast w 2017 r. obserwuje się gwałtowny wzrost liczby zachorowań. Tylko do sierpnia 2017 r. odnotowano ponad 700 przypadków zakażenia WZW A! Również w Małopolsce obserwuje się wzrost liczby zachorowań. Do 15.08.2017 r. odnotowano 30 przypadków, dla porównania w całym roku 2016 były 2 przypadki!

Najbardziej skuteczną metodą walki z WZW A jest przestrzeganie zasad higieny, poprawa warunków sanitarnych oraz szczepienie ochronne. Przede wszystkim należy pamiętać o częstym myciu rąk!
Ta prosta czynność ma kluczowe znaczenie w profilaktyce zakażeń WZW A!

Zachęcamy do zapoznania się z grafiką, którą przekazujemy w załączeniu.

 

Źródło:

Baumann-Popczyk A., Sadkowska-Todys M., Zieliński A., w: Choroby zakaźne i pasożytnicze – epidemiologia i profilaktyka. Wydanie VII; str. 445 – 451

Bartnik W., Strzeszyński Ł., w: Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2013; str. 1043 – 1046.

Biuletyn „Choroby zakaźne i zatrucia w Polsce” PZH: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

 

W załączeniu znajduje się grafika dotycząca WZW typu A.

Autor: Natalia Synowska, Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia
Data wprowadzenia: 22 sierpnia 2017
Data ostatniej aktualizacji: 22 sierpnia 2017

Pliki do pobrania: