27 czerwca 2017 r. ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest w rocznicę odkrycia insuliny przez Fredericka Bantinga (dotowany na 1922 r. natomiast w 1923 r. Banting otrzymał za to Nagrodę Nobla, a w 1982 r. zatwierdzono ją do stosowania u ludzi). Dzięki insulinie z choroby nieuleczalnej i prowadzącej do śmierci – cukrzyca stała się chorobą przewlekłą.

 

Zapraszamy do zapoznania się z dwiema infografikami dot. cukrzycy, które znajdują się poniżej.

Czytaj więcej...

Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą

krecimniebezpnadwoda logoMinister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zainicjował akcję pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą", która poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci, młodzież i osoby dorosłe, adresatami pośrednimi – zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, itp.).

Głównym celem akcji jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć. Projekt realizowany jest na terenie całego kraju od czerwca do września 2017 r.

Na potrzeby projektu opracowane zostały materiały edukacyjno-informacyjne, m.in.: informatory oraz naklejki. W ramach akcji został również ogłoszony konkurs filmowy - Filmowy przeWODNIK promujący bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą.

BEZPIECZNE WAKACJE mini

Więcej informacji dot. akcji znajdą Państwo na stronie:

https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=9349

 

Czytaj więcej...

Wypoczynek letni dzieci i młodzieży - 2017

Czas wypoczynku letniego dzieci i młodzieży szkolnej przypada w okresie od 24 czerwca do 31 sierpnia 2017. Część dzieci i młodzieży wyjedzie na wypoczynek poza miejsce zamieszkania, inne spędzą wakacje w swojej miejscowości, m.in. na półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe. Niezależnie od formy, organizatorzy wypoczynku mają za zadanie zapewnić dzieciom zdrowe, bezpieczne i higieniczne warunki pobytu.

Nadzór nad placówkami wypoczynku sprawowany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Na terenie woj. małopolskiego koordynatorami czynności mających na celu zapewnienie zdrowego, bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży są upoważnieni przedstawiciele Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych, którzy w czasie trwania wakacji prowadzić będą kontrole oceniające stan sanitarno-higieniczny obiektów pobytu dzieci
i młodzieży w woj. małopolskim.

Czytaj więcej...

Gala Finałowa Konkursu #ANTYDOPALACZE

19054887 1428450963890549 746286147640976148 o

Dzięki uprzejmości p. Aleksandry Grodeckiej – Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” w dniu 12.06.2017 r. miało miejsce uroczyste zwieńczenie Konkursu #ANTYDOPALACZE, realizowanego w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Dopal dopalaczom. Wolni od narkotyków – kreatywni w życiu”.

Uroczystego otwarcia Gali Finałowej dokonał Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny – p. Jarosław Foremny, wyrażając słowa uznania dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w konkursie.

Gorące podziękowania i gratulacje złożył finalistom Prezes Fundacji Drużyna Mistrzów – Roman Lachowolski.

Kolejno głos zabrała, p. Karolina Gubała – psycholog, terapeuta uzależnień oraz członek Fundacji Wspomagającej Wychowanie „ARCHEZJA”, która poprowadziła warsztaty pod hasłem: „Czy każdy może zostać Mistrzem – a jeśli tak to jak?”. Warsztaty pani Karoliny, profilaktyka społecznego z wieloletnim doświadczeniem spotkały się z pozytywnym odbiorem młodzieży, biorącej udział w wydarzeniu.

Krótkiego podsumowania na temat celów konkursu, jego przebiegu i wyników głosowania, dokonała Natalia Synowska – pracownik Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia w WSSE w Krakowie.

Finalistom konkursu wręczono upominki i dyplomy.

Finał zwieńczyła prezentacja konkursowego klipu z udziałem laureata – Krzysztofa Patryka Lichoty i finalisty (II miejsce) – Jakuba Wiejaka.

Zapraszamy do obejrzenia i udostępniania klipu - oto link:

https://www.youtube.com/watch?v=ZI0TILSsG3I

Czytaj więcej...

KOMUNIKAT: 16 czerwca 2017 r. dniem wolnym od pracy w WSSE w Krakowie

informacja 

Informacja o dodatkowym dniu wolnym od pracy i dniu pracującym w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie:

 

 

Informujemy, iż na podstawie zarządzenia Nr 2 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2017 r. w sprawie ustalenia dni wolnych od pracy w 2017 r. dla pracowników administracji rządowej:

  • dniem wolnym od pracy dla pracowników WSSE w Krakowie jest dzień:

         - 16 czerwca 2017 r. (piątek), w tym dniu WSSE w Krakowie będzie nieczynna;

  • dniem pracującym dla pracowników WSSE w Krakowie jest dzień:

         - 24 czerwca 2017 r. (sobota), w tym dniu WSSE w Krakowie będzie czynna.

Wstrzymanie przyjmowania próbek do badań

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie informuje, że w związku z dodatkowymi dniami wolnym przypadającymi na 15 i 16 czerwca 2017 r. w celu zachowania postępowania zgodnego z procedurami badawczymi przez Dział Laboratoryjny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, w dniach 13 i 14 czerwca 2017 r. wstrzymane zostanie przyjmowanie próbek kału badanych odpłatnie na zlecenie dla klienta zewnętrznego.

Wznowienie przyjmowania próbek do badań nastąpi 19 czerwca 2017 r.

Jednocześnie informujemy, że w przypadku wystąpienia ewentualnych zatruć pokarmowych oraz w niektórych sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, standardowo zostanie uruchomiona procedura niezwłocznego przebadania próbek.

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

stan sanitarny 2015 okladka

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2017  WSSE w Krakowie