tło wydarzenia DM WSSE normal

Światowy Dzień Higieny Rąk

5 maja 2017 r. przypada Światowy Dzień Higieny Rąk, który WHO promuje pod hasłem: „Fight antibiotic resistance - it's in your hands” - „Zwalczanie antybiotykooporności jest w twoich rękach”.

Higiena rąk to podstawowy środek, który ograniczyć może rozprzestrzenianie się zakażeń. Taka prosta czynność, a tak wiele od niej zależy. Brak konsekwentnego przestrzegania mycia rąk stanowi ogólnoświatowy problem w sektorze opieki zdrowotnej. Higiena rąk to najważniejszy aspekt w zapobieganiu zakażeniom w placówkach służby zdrowia, albowiem mycie i dezynfekcja rąk w dużym stopniu redukuje ryzyko przeniesienia mikroorganizmów chorobotwórczych, a statystyki wykazują, że 90% zakażeń szpitalnych można uniknąć, jeśli higiena rąk byłaby na wyższym poziomie.

Mycie rąk ma na celu usunięcie zanieczyszczeń fizycznych, substancji organicznych z rąk. Dezynfekcja natomiast ma za zadanie redukować florę przejściową i florę stałą skóry.

 

mycie rak

higiena

Czytaj więcej...

UWAGA! I etap konkursu #Antydopalacze zakończony!

Informujemy, iż zakończony został I etap konkursu #Antydopalacze. Komisja konkursowa zadecydowała, że do II etapu zakwalifikowali się:

  • Marcin Jarosz - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych IM. INŻ. Józefa Marka Mszana Dolna
  • „Placik" - Zespół Szkół Nr. 4 w Nowym Sączu
  • Krzysztof Lichota 'KAWAS' - Zespół Szkół
  • Jakub Wiejak „WIEJAK” - Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Marcina Gortata Kraków
  • Dawid Wojtaczka - Zespół Szkół Nr. 4 w Nowym Sączu
  • Mateusz Gęza - Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Czarnym Dunajcu

 

Zwycięzcą I etapu GRATULUJEMY!!!

Jednocześnie przypominamy, że głosowanie w II etapie konkursu odbywa się od 1 – 7 maja na profilu Drużyny Mistrzów na Facebooku. Utwór, który otrzyma największą liczbę komentarzy zwycięży!

Więcej informacji dostępnych jest na profilu Drużyny Mistrzów.

Życzymy powodzenia!

Wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w GALI FINAŁOWEJ, która odbędzie się w czerwcu. O szczegółach poinformujemy niebawem!

Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia

Światowy Tydzień Szczepień

tydzień szczepień

Już po raz XII w dniach 24 – 30 kwietnia obchodzony jest Światowy Tydzień Szczepień. Wydarzenie to ma na celu promowanie wykonywania szczepień w celu ochrony przed chorobami ludzi w każdym wieku. Uodpornienie uzyskane w efekcie wykonania szczepienia pozwala uniknąć milionów zgonów rocznie na całym świecie.

Szczepienia uznawane są za jedne z najbardziej skutecznych i opłacalnych interwencji medycznych na świecie. Głównym celem Tygodnia Szczepień prowadzonego w 2017 r. jest wzrost świadomości ludzi na temat roli pełnego uodpornienia utrzymanego przez okres całego życia. W ramach prowadzonej kampanii Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz partnerzy podkreślają, że szczepienia są najważniejszym globalnym priorytetem inwestycyjnym w ochronie zdrowia. Rutynowe szczepienia są budulcem podstawowej opieki zdrowotnej. Szczepienia ochronne są najbezpieczniejszym i najlepszym sposobem ochrony przed wieloma chorobami zakaźnymi.

Tegorocznemu Światowemu Tygodniowi Szczepień przyświeca hasło: #Szczepionki działają! (#Vaccineswork).

Więcej informacji a temat tegorocznych obchodów znajdą Państwo na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia www.who.int/campaigns/immunization-week/2017/en/.

Zapraszamy również do przeczytania artykułów na naszym portalu o szczepieniach m. in. Fakty i mity o szczepieniach http://5krokowdozdrowia.pl/fakty-i-mity-na-temat-szczepien-czesc-i/ , http://5krokowdozdrowia.pl/fakty-i-mity-na-temat-szczepien-czesc-ii/.

 

Czytaj więcej...

4 DZIEŃ OTWARTY WSSE w Krakowie - podsumowanie

4 do napis

W sobotę 22 kwietnia 2017 r. w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie odbył się 4 Dzień Otwarty, podczas którego mieszkańcy Krakowa i okolic mieli możliwość zapoznania się z działalnością naszej instytucji, zwiedzić laboratorium, skorzystać z darmowych konsultacji specjalistycznych i badań profilaktycznych oraz skorzystać i zobaczyć wiele atrakcji.

W związku z tym, że w tym roku postawiliśmy na muzykę i sport, główną atrakcją był koncert Drużyny Mistrzów - Bosskiego Romana, którzy zaszczycili Nas swoją obecnością. Odbyły się także: pokaz Maksyma Riznyka – Mistrza Polski Street Workout, walki prezentowane przez FELIX BOXING GYM & B.B.B. SERCA KRAKOWA, pokaz freestyle basketball wykonany przez Andrzeja Adamczyka uczestnika Mam Talent.

Czytaj więcej...

Wstrzymanie przyjmowania próbek do badań

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie informuje, że w związku z dodatkowymi dniami wolnym przypadającym na 1 i 3 maja 2017 r. w celu zachowania postępowania zgodnego z procedurami badawczymi przez Dział Laboratoryjny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, w dniach 1-3 maja 2017 r. wstrzymane zostanie przyjmowanie próbek kału badanych odpłatnie na zlecenie dla klienta zewnętrznego.

Wznowienie przyjmowania próbek do badań nastąpi 8 maja 2017 r.

Jednocześnie informujemy, że w przypadku wystąpienia ewentualnych zatruć pokarmowych oraz w niektórych sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, standardowo zostanie uruchomiona procedura niezwłocznego przebadania próbek.

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

stan sanitarny 2015 okladka

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2017  WSSE w Krakowie