Komunikaty

Uwaga - alarm smogowy w Krakowie!

uwagaWojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (300 µg/m³) oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu. W związku z tym wprowadzono trzeci, najwyższy stopień alarmowy. Obowiązuje on do 3 lutego br., do godz. 12:00.

Zalecenia dotyczące ochrony zdrowia:

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Czytaj więcej...

Ptasia grypa - zakaz targowiskowej sprzedaży mięsa drobiowego, mięsa ptaków łownych oraz jaj konsumpcyjnych i wylęgowych.

Szanowni Państwo,

informujemy i przypominamy, że zgodnie z punktem 2, paragraf 4, rozporządzenia Wojewody Małopolskiego z dnia 10 stycznia 2017 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów: myślenickiego, krakowskiego ziemskiego i wadowickiego z późn. zm., w obszarze zagrożonym wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) zakazuje się targowiskowej sprzedaży mięsa drobiowego, mięsa ptaków łownych oraz jaj konsumpcyjnych i wylęgowych. Przestrzeganie zakazu jest niezbędne do zahamowania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa i ograniczenia kosztów walki z zakażeniami.

Czytaj więcej...

Ogłoszenie o sprzedaży składników rzeczowych majątku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Krakowie.

Ogłoszenie 1/2017 o sprzedaży składników rzeczowych majątku ruchomego w trybie aukcji na stronie internetowej (www.wsse.krakow.pl) Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

Podstawa prawna:
§ 8 ust. 2 w zw. z § 26 ust. 1 oraz § 35 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 maja 2010 w sprawie sposobu i trybu gospodarowania składnikami rzeczowymi majątkuruchomego, w który wyposażone są jednostki budżetowe (Dz. U. Nr 114, poz. 761).


1. Nazwa i siedziba organizatora aukcji:
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, 31-202 Kraków ul. Prądnicka 76
NIP: 677-10-27-767, tel.: (12) 25 49 500, fax: (12) 416 20 93

Czytaj więcej...

Wzrost zachorowań na legionelozę wśród turystów z Unii Europejskiej powracających z Dubaju

W 2016 r. odnotowano wzrost zachorowań na legionelozę wśród turystów z UE powracających z Dubaju. Odnotowano 26 przypadków u osób, u których objawy występowały od 1 października 2016 r. Przypadki legionelozy są w dalszym ciągu notowane u osób, które odbyły podróż do Dubaju i u których objawy wystąpiły w ostatnich tygodniach, co oznacza, że istnieje potencjalnie stałe wspólne źródło narażenia na zakażenie bakteriami Legionella dla tych przypadków. Do dnia 21 grudnia 2016 r. odnotowano 12 przypadków w Wielkiej Brytanii, 4 w Holandii, 3 w Szwecji, 3 we Francji, 2 w Danii i po 1 w Niemczech i Belgii.

Źródło: Krajowy Punkt Centralny ds. Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych

Informacja o ogniskach wystąpienia grypy ptaków podtypu H5N8

Na terenie Polski oraz województwa małopolskiego odnotowujemy kolejne ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8.

Dotychczas nie stwierdzono przypadków zakażeń wirusem grypy typu A(H5N8) u ludzi i ocenia się, że ryzyko przeniesienia wirusa na człowieka w krajach Unii Europejskiej jest bardzo niskie. Analizy genetyczne wirusa wskazują, że wirus nadal jest głównie wirusem ptasim, bez szczególnego powinowactwa do człowieka.
Jednak ze względu na to, że wirus należy do grupy wirusów H5Nx i jest genetycznie spokrewniony z wirusami H5N1 i H5N6, które były przyczyną zachorowań u ludzi, nie można wykluczyć możliwości zakażenia człowieka również i tym wirusem.
Należy podkreślić, iż szczepienie przeciwko grypie sezonowej działa ochronnie również w przypadku ww. wirusa.

(źródło: Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii, Główny Inspektor Sanitarny, WHO, ECDC)

KOMUNIKAT

Szanowni Państwo,

w związku z pojawiającymi się zapytaniami dotyczącymi prowadzenia badań laboratoryjnych pod kątem rzekomego występowania czynników niebezpiecznych dla zdrowia w tzw. „Świeżakach” (maskotkach promocyjnych sieci sklepów „Biedronka”), informujemy że w Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie takie badania nie były wykonywane.

Z poważaniem,

Elżbieta Kuras
rzecznik prasowy
WSSE w Krakowie

Konferencja w ramach Kampanii "Dopal dopalaczom - wolni od narkotyków, kreatywni w życiu" 17 listopada 2016

dopal dopalaczom final invertedSzanowni Państwo,

bardzo dziękujemy za udział w Konferencji. Mamy nadzieję, że spełniliśmy Państwa oczekiwania.
W załączeniu zamieszczamy prezentacje naszych Prelegentów.

Z poważaniem,
Elżbieta Kuras
rzecznik prasowy

Wstrzymanie przyjmowania próbek do badań

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie  informuje, że w związku z dodatkowymi dniami wolnymi przypadającymi na 1 i 11 listopada 2016 r. w celu zachowania postępowania zgodnego z procedurami badawczymi przez laboratorium WSSE w Krakowie,

wstrzymane zostanie przyjmowanie próbek kału i wody w zakresie monitoringu kontrolnego i przeglądowego do badań w dniach 31 października oraz 9 listopada 2016 r.

Jednocześnie informuję, że w przypadku wystąpienia ewentualnych zatruć pokarmowych oraz w niektórych sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, standardowo zostanie uruchomiona procedura niezwłocznego przebadania próbek.

Światowe Dni Młodzieży - Kraków 2016

W imieniu Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przekazujemy - do wykorzystania przez organizatorów, służby medyczne i inne zainteresowane podmioty - ulotki wykonane w ośmiu wersjach językowych,  zawierające podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego uczestników Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

PL 1

PL2

Czytaj więcej...

Wstrzymanie przyjmowania próbek do badań

W związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego uczestników Światowych Dni Młodzieży, gości oraz mieszkańców Małopolski uprzejmie informujemy, iż Dział Laboratoryjny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznejw Krakowie, w czasie trwania ŚDM wykonywać będzie zadania związane z badaniami w sytuacji zatruć pokarmowych, zakażeń oraz potencjalnych zagrożeń zdrowia czy życia ludzi. 

W związku z tym, w okresie od 25 do 31 lipca br. wstrzymane zostanie przyjmowanie próbek kału, żywności i wody badanych odpłatnie na zlecenie dla klienta zewnętrznego.

Wznowienie przyjmowania próbek do badań nastąpi od 1 sierpnia 2016 r.

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

stan sanitarny 2015 okladka

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2017  WSSE w Krakowie