Arkusze oceny obiektu

Szanowni Państwo!

Przedstawiamy Państwu opracowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną województwa małopolskiego materiał dotyczący identyfikacji i oceny ryzyka w obszarze nadzoru sanitarnego. Dotyczy wszystkich kontrolowanych kategorii obiektów. Opracowany materiał ma na celu ujednolicenie i usprawnienie podejmowanych działań w trakcie przeprowadzania kontroli sanitarnych w całym województwie.

W zakładce „Arkusze oceny obiektu” zostały umieszczone arkusze, które są wykorzystywane podczas kontroli przez pracowników Inspekcji Sanitarnej.

Opublikowane arkusze stanowią doskonałe narzędzie pomocnicze dla podmiotów, przedsiębiorców, właścicieli obiektów, zarządców do przeprowadzenia we własnym zakresie samooceny stanu sanitarno-higienicznego swojego obiektu.

Samocenę proszę zacząć od wyboru swojego rodzaju obiektu, który znajduje się w danym obszarze nadzoru sanitarnego np.: szkoła będzie się znajdowała w Nadzorze Higieny Dzieci i Młodzieży, Dom Pomocy Społecznej będzie się znajdował w Nadzorze Higieny Komunalnej, itp.

Następnie po otwarciu danego pliku proces samooceny proszę rozpocząć od zapoznania się z wykazem nieprawidłowości w danym obszarze kontroli. Do każdej nieprawidłowości jest wskazanie podstawy prawnej, która reguluje odpowiednie postępowanie administracyjne lub mandatowe w przypadku, gdy nieprawidłowość zostanie stwierdzona. Analiza poszczególnych punktów pozwoli Państwu stwierdzić, który obszar nie spełnia określonych przepisami prawa wymogów. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce mogą Państwo podjąć działania naprawcze we własnym zakresie celem jej eliminacji.

Zachęcamy do zapoznania się z załączonym materiałem i wykorzystywać dla weryfikacji, czy Państwa obiekt zapewnia właściwe wymogi sanitarno-higieniczne. Dla ułatwienia w każdym obszarze została zamieszczony materiał informacyjny do załączonych tabel.

Będziemy wdzięczni za przekazywanie nam swoich uwag oraz opinii dla każdego arkusza i przesłanie ich na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Państwa uwagi i spostrzeżenia pomogą nam w doskonaleniu realizowanych przez nas zadań.  

Serdeczne zapraszamy!

Informacja dotycząca odry w związku z wystąpieniem na terenie powiatu/gminy/szkoły przypadków zachorowań oraz ryzykiem wystąpienia kolejnych zachorowań u osób wrażliwych

Odra jest ostrą chorobą wirusową w przebiegu której występuje gorączka, silny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek ze światłowstrętem oraz nieżyt błony śluzowej nosa. Najpowszechniej występujące powikłania to zapalenie ucha środkowego, zakażenie żołądkowo jelitowe, wirusowe zapalenie płuc, zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych. Zachorowanie na odrę pomiędzy 2-5 rokiem życia prowadzi do zwiększenia ryzyka zachorowania w późniejszym okresie życia na podostre stwardniające zapalenie mózgu (LESS) (rokowanie niepomyślne).

Wirus odry przenosi się droga powietrzną. Osoba chora jest zakaźna 5 dni przed pojawieniem się wysypki i do 5 dni po jej pojawieniu się.

Stosowanie szczepień ochronnych ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu zachorowaniom na odrę i nie może być zastąpione żadnymi innymi środkami ochrony ze względu na wysoką zaraźliwość choroby i drogę jej przenoszenia się. Aktualnie szczepienia są wykonywane przy użyciu szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Zachorowania na odrę w Polsce występują sporadycznie i są związane przede wszystkim z zawleczeniem choroby z zagranicy.

Zachorowania o charakterze i rozmiarach ognisk epidemicznych mogą wystąpić jedynie wśród społeczności lokalnych lub w środowisku szkolnym, w których stopień uodpornienia dzieci i dorosłych jest niewystarczający dla uzyskania tzw. odporności zbiorowiskowej (populacyjnej), która powstaje gdy liczba osób uodpornionych w danym środowisku osiąga co najmniej 95%.

Dnia 7 września 2016 roku Minister Zdrowia wydał Rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania odrze polegające na wykonywaniu szczepień ochronnych przeciwko tej chorobie zakaźnej.

Szczepieniami zostaną objęte osoby nieszczepione lub niemające udokumentowanego szczepienia bez względu na ich wiek, które przebywają w środowisku o niskim odsetku osób zaszczepionych oraz były lub mogą być narażone na styczność z osobą chorą lub podejrzaną o zachorowanie na odrę.

Nadzór nad wykonywaniem szczepień sprawuje państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce ich wykonania.

Opracowano w oparciu o: Pismo Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 30 grudnia 2016 r.; znak: GIS-EP-400-00039/AC/16SK46569/2016 dotyczące wystąpienia przypadków odry.

Anna Gorczyca
Oddział Nadzoru Epidemiologii
Data wprowadzenia: 9.I.2017 r.
Data ostatniej aktualizacji: 9.I.2017 r.

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

Stan sanitarny woj. malopolskiego 2016

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2017  WSSE w Krakowie