Nadzór Sanitarny

Zasadniczym celem działalności Działu Nadzoru Sanitarnego, zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Sanitarnej,  jest ochrona zdrowia przed niekorzystnym wpływem czynników  środowiska w którym żyjemy i zapobieganie powstawaniu chorób. Nasze działania prowadzone są w obszarach, które mają zabezpieczać realizację wspomnianego celu i dotyczą:

  • sprawowania zapobiegawczego nadzoru sanitarnego, polegającego m.in. na uzgadnianiu planów zagospodarowania przestrzennego i wymagań higieniczno-sanitarnych określonych dla budownictwa,
  • sprawowania bieżącego nadzoru sanitarnego nad przestrzeganiem przepisów higienicznych i zdrowotnych określonych dla poszczególnych obszarów naszego życia, takich jak środowisko domowe, szkoła, praca czy szeroko rozumiana żywność i żywienie,
  • prowadzenia działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych i chorób wynikających z warunków pracy.

Wręczono tytuły „Lider Bezpieczeństwa Sanitarnego”

W dniu 4 sierpnia 2015 r. w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wręczono wyróżnienia „Lider Bezpieczeństwa Sanitarnego” dla najlepszych obiektów w Małopolsce, w kategoriach: baseny, zakłady żywienia zbiorowego oraz obiekty świadczące usługi noclegowe.

Dyplomy potwierdzające przyznanie tytułu wręczyli: Wojewoda Małopolski – Jerzy Miller, Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny – Michał Seweryn oraz Kanclerz Loży, Wiceprezes Zarządu Business Centre – Marek Piwowarczyk.Projekt „Lider Bezpieczeństwa Sanitarnego” to wspólna inicjatywa Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Małopolskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz sześciu organizacji zrzeszających przedsiębiorców z regionu Małopolski. Ideą Projektu jest wyróżnienie tych podmiotów, które spełniają kryteria/wymagania sanitarnohigieniczne oraz dostarczenie i rozpowszechnienie wiarygodnych informacji na temat obiektów, które świadczą usługi na odpowiednio wysokim poziomie.

Uczestnictwo w Projekcie było dobrowolne i bezpłatne. W okresie od kwietnia do końca czerwca br. zgłosiło się 47 obiektów. Tytuł „Lider Bezpieczeństwa Sanitarnego” został przyznany przez Kapitułę Projektu na podstawie kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Ocena podmiotu odbywała się zgodnie z określoną i przyjętą procedurą, według określonych dla wszystkich uczestników kryteriów. Kapituła Projektu w dniu 21 lipca 2015 roku podjęła decyzję o przyznaniu 25 obiektom tytuł Lidera Bezpieczeństwa Sanitarnego. W wyniku analizy dokumentacji 12 obiektów uzyskało ocenę negatywną, względem 8 decyzja została wstrzymana, natomiast 2 zgłoszenia zostały wycofane przez przedsiębiorców.
Lista laureatów, którzy otrzymali tytuł „Lider Bezpieczeństwa Sanitarnego”, dostępna jest na stronie internetowej www.bezpieczenstwosanitarne.pl .

14 kwietnia 2015 – inauguracja Projektu „Lider Bezpieczeństwa Sanitarnego”

14 kwietnia 2015 roku, w obecności Wojewody Małopolskiego, Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Przewodniczącego oraz przedstawicieli Kapituły Projektu, zainaugurowany został program „Lider Bezpieczeństwa Sanitarnego”. Celem Projektu jest poprawa bezpieczeństwa sanitarnego w obiektach takich jak: baseny, zakłady żywienia zbiorowego oraz obiekty świadczące usługi noclegowe na terenie województwa małopolskiego, oraz promowanie tych obiektów, które zapewniają najwyższe standardy higieniczno-sanitarne.

 

Czytaj więcej...

Aktualizacja danych dotyczących urządzeń radiologicznych znajdujących się w zasobach jednostek ochrony zdrowia województwa małopolskiego

Szanowni Państwo,

Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, jako organ sprawujący nadzór w zakresie przestrzegania warunków ochrony radiologicznej, zgodnie z art. 33k Ustawy z dnia  29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 1512), zobowiązany jest do przekazywania Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu informacji w zakresie urządzeń radiologicznych używanych do diagnostyki i terapii.

Czytaj więcej...

Aplikacja kontrolna – nowy system wspierający proces kontroli

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, we współpracy z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim, jako pierwsza w Polsce wprowadziła nowy system wspierający proces kontroli - Statystyczną Aplikację Centralną (SAC). Aplikacja ma być narzędziem wspomagającym proces kontroli oraz bazą danych gromadzącą w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje potrzebne do wykonania zestawień, rejestrów, sprawozdań statystycznych oraz analiz związanych z procesem kontroli. Efektem wdrożenia SAC jest usprawnienie organizacji i czasu pracy potrzebnego do realizacji w/w zadań i czynności.

Czytaj więcej...

Wzór wniosku o uchylenie zezwolenia

Wzór wniosku na uchylenie zezwoleń wydanych przez Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego  na uruchamianie i stosowanie aparatu (ów) rentgenowskiego (ich) do celów diagnostyki medycznej / radiologii zabiegowej / radioterapii powierzchniowej i radioterapii schorzeń nienowotworowych

Czytaj więcej...

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

Stan sanitarny woj. malopolskiego 2016

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2017  WSSE w Krakowie