Promocja zdrowia

 
„Wiedza bez działania jest pusta, ale też  działanie bez wiedzy jest ślepe.”

Jensen 1994

 

Współczesna epidemia chorób cywilizacyjnych jest wyzwaniem dla każdego systemu ochrony zdrowia. Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na nasze zdrowie to te związane ze stylem życia i na które mamy wpływ.

Tylko powszechna, akceptowana i racjonalna profilaktyka schorzeń najbardziej społecznie obciążających, powiązana z edukacją społeczną i promocją zdrowego stylu życia może być skutecznie opanować tą epidemię.

Promocję zdrowia rozumiemy jako tworzenie warunków ułatwiających  i zachęcających do prozdrowotnego stylu życia. Działania z zakresu promocji zdrowia mają na celu zwiększanie kontroli nad swoim zdrowiem. Obok profilaktyki i edukacji zdrowotnej jest jednym z podstawowych elementów zdrowia publicznego.

Edukacja zdrowotna jest procesem w którym ludzie uczą się jak dbać o własne zdrowie. Obejmuje propagowanie prozdrowotnych przekonań i postaw i ukierunkowana jest na czynniki mające największy wpływ na nasze zdrowie. Do tych czynników możemy zaliczyć:

  • palenie tytoniu
  • brak lub mała aktywność fizyczna
  • niewłaściwa dieta
  • nadmierne spożycie soli

Obok dostarczania wiedzy z zakresu zdrowia niezbędne są działania ułatwiające podejmowanie prozdrowotnych decyzji. Do takich działań należą między innymi:

  • zakaz palenia w miejscach publicznych
  • propagowanie mody na niepalenie
  • zwiększenie powszechnej dostępności do soli o obniżonej zawartości sodu i produktów spożywczych o obniżonej zawartości soli
  • tworzenie ścieżek rowerowych, wypożyczalni rowerów, klubów sportowych, itp.

Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawuje zapobiegawczy i bieżący nadzór sanitarny w celu zapobiegania powstawania chorób oraz prowadząc do tej pory działania przeciw-epidemiczne w zakresie chorób zakaźnych. W ciągu dziesięcioleci funkcjonowania tej służby zagrożenia zdrowia publicznego uległy daleko idącym zmianom. Poprawy zdrowotności należy oczekiwać nie poprzez medycynę, ale poprzez działania w zakresie zdrowia publicznego. W tym kierunku należy pilnie skierować politykę zdrowotną. Obecnie największe zagrożenie życia stwarzają powszechnie występujące choroby niezkaźne. Skuteczną walkę z nimi można podjąć realizując różnego rodzaju programy zdrowotne. Działania takie realizuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zobacz realizowane przez nas programy zdrowotne.

Społeczna kampania profilaktyki grypy

FluMania plakat A2 Co warto wiedzieć o grypie

Okres jesienno-zimowy to czas licznych zachorowań na grypę – zakaźną chorobę wirusową układu oddechowego.

Co roku w Polsce grypa i przeziębienie dotyka milionów Polaków. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny tylko w okresie od 1 – 7 września bieżącego roku zarejestrowano w Polsce 33 441 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W samym województwie małopolskim zachorowały 3 173 osoby.

W łagodnej formie grypa może być pomylona z przeziębieniem, ponieważ objawy obu infekcji bywają podobne. Grypa jednak jest o wiele bardziej niebezpieczna. Wirus atakuje
i niszczy błonę śluzową układu oddechowego oraz przenika do krwi, co powoduje dolegliwości w całym organizmie.

W jaki sposób zakażamy się grypą ?

Podczas bezpośredniego kontaktu osoba dorosła zakażona wirusem grypy może zakażać innych przez 3-5 dni od chwili pojawienia się objawów chorobowych, natomiast dziecko może być źródłem zakażenia dla innych nawet do 7 dni.

Jak rozpoznać grypę?

Grypa atakuje nagle – pierwsze objawy, które pojawiają się w ciągu 48 godzin od zakażenia to:

– wysoka gorączka (ponad 38 stopni)

– dreszcze

– bóle mięśni, stawów (poczucie ogólnego rozbicia)

intensywny ból głowy, któremu często towarzyszy ból oczu, światłowstręt

– zajęcie układu oddechowego objawiające się kichaniem, zapaleniem błony śluzowej nosa, bólem gardła, suchym napadowym kaszlem.

 

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Dolegliwości związane z przeziębieniem rozwijają się stopniowo.Cechą charakterystyczną przeziębienia jest zazwyczaj:

– stan podgorączkowy (nie przekraczający 38 st.)

– średnie objawy zmęczenia, osłabienia

– ból oczu

– męczący, mokrykaszel

– katar

– ból gardła

– ból głowy występują rzadko.

 

Czytaj więcej...

Dopal dopalaczom. Wolni od narkotyków - kreatywni w życiu.

Z inicjatywy Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we  współpracy z małopolskimi Powiatowymi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi, Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego - Ekspertem Wojewódzkim ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Małopolskiego oraz  Kuratorium Oświaty w Krakowie, we wrześniu br. w Małopolsce rusza kampania informacyjno-edukacyjna pod hasłem "Dopal dopalaczom. Wolni od narkotyków -kreatywni w życiu ", której adresatami są uczniowie  gimnazjów województwa małopolskiego, ich rodzice, opiekunowie, a także nauczyciele i pedagodzy pracujący z młodzieżą, studenci oraz inne osoby dorosłe.
Celem kampanii jest uświadamianie zagrożenia dla zdrowia, jakie stanowi używanie środków zastępczych oraz zminimalizowanie ryzykownych zachowań prowadzących do ich używania.
Kampania prowadzona będzie przy wsparciu mediów, instytucji państwowych i organizacji pozarządowych, m.in.: Komendy Wojewódzkiej Policji, Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Stowarzyszenia MONAR, Katedry Toksykologii i Chorób Środowiskowych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Kampanię obejmą patronatem honorowym Wojewoda Małopolski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego, a także Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. O patronat medialny wystąpiliśmy do Radia KRAKÓW.
Ambasadorem kampanii będzie Fundacja Drużyna Mistrzów, która przygotowała klip i rozpoczęła na profilach społecznościowych kampanię antydopalaczową „SPORT-MUZKA-PASJA KONTRA DOPALACZE!”.
W ramach kampanii planujemy:
•    konferencje szkoleniowe dla wszystkich zainteresowanych pedagogów małopolskich gimnazjów, których celem jest przygotowanie do prowadzenia zajęć edukacyjnych      z uczniami oraz spotkań z rodzicami ( 21 września br. w Nowym Sączu, 23 w Tarnowie, 29 w Nowym Targu, 1 października w Krakowie, 16 w Zatorze);
•    konkurs dla młodzieży gimnazjalnej na plakat „Wolni od narkotyków-kreatywni w życiu”- I semestr roku szkolnego 2015/2016;
•    konkurs dla studentów na spot pt. „Dopal Dopalaczom”-  I semestr roku akademickiego 2015/2016;
•    nagłośnienie w mass mediach poprzez:
-artykuły prasowe,
-audycje radiowe,
-konferencje prasowe;
•    konferencję edukacyjną dla uczniów podsumowującą kampanię, rozdanie nagród oraz prezentację nagrodzonych prac.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Małopolski do udziału w Kampanii!


Dodatkowe informacje można uzyskać w Dziale Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia WSSE Krakowie: tel.: 122 549 585; 122 549 429; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Grażyna Przeźmińska
Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia

Projekt „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci ich rodziców, opiekunów i wychowawców"

Zachęcamy wszystkie przedszkola z terenu województwa małopolskiego do uczestnictwa w finansowanym ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz Ministra Zdrowia Projekcie „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci ich rodziców, opiekunów i wychowawców". Celem Programu jest poprawa zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku 3-5 lat oraz podniesienie świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej zarówno wśród dzieci, jak również ich rodziców, opiekunów i wychowawców przedszkolnych. Docelowo działaniami ma być objętych 300 tysięcy dzieci i prawie 250 tysięcy dorosłych (m. in. rodziców, nauczycieli, pielęgniarek, lekarzy pediatrów) z całej Polski. Projekt jest objęty patronatem Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Do przedszkoli biorących udział w Programie dostarczane są atrakcyjne pakiety materiałów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych

Więcej informacji o projekcie znaleźć można na stronie internetowej: www.zebymalegodziecka.pl

 

 

Joanna Błońska
Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia
Data wprowadzenia: 31 marca 2016 r.
Data ostatniej aktualizacji: 31 marca 2016 r.

Obchody Światowego Dnia Zdrowia w 2015 r. w Małopolsce

7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku priorytetowym obszarem z punktu widzenia zdrowia publicznego było bezpieczeństwo żywności obchodzone pod hasłem: „Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym”. W województwie Małopolskim Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne podejmowały liczne działania i eventy w związku z obchodami tego ważnego dnia.

Czytaj więcej...

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

stan sanitarny 2015 okladka

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2017  WSSE w Krakowie