Promocja zdrowia

 
„Wiedza bez działania jest pusta, ale też  działanie bez wiedzy jest ślepe.”

Jensen 1994

 

Współczesna epidemia chorób cywilizacyjnych jest wyzwaniem dla każdego systemu ochrony zdrowia. Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na nasze zdrowie to te związane ze stylem życia i na które mamy wpływ.

Tylko powszechna, akceptowana i racjonalna profilaktyka schorzeń najbardziej społecznie obciążających, powiązana z edukacją społeczną i promocją zdrowego stylu życia może być skutecznie opanować tą epidemię.

Promocję zdrowia rozumiemy jako tworzenie warunków ułatwiających  i zachęcających do prozdrowotnego stylu życia. Działania z zakresu promocji zdrowia mają na celu zwiększanie kontroli nad swoim zdrowiem. Obok profilaktyki i edukacji zdrowotnej jest jednym z podstawowych elementów zdrowia publicznego.

Edukacja zdrowotna jest procesem w którym ludzie uczą się jak dbać o własne zdrowie. Obejmuje propagowanie prozdrowotnych przekonań i postaw i ukierunkowana jest na czynniki mające największy wpływ na nasze zdrowie. Do tych czynników możemy zaliczyć:

  • palenie tytoniu
  • brak lub mała aktywność fizyczna
  • niewłaściwa dieta
  • nadmierne spożycie soli

Obok dostarczania wiedzy z zakresu zdrowia niezbędne są działania ułatwiające podejmowanie prozdrowotnych decyzji. Do takich działań należą między innymi:

  • zakaz palenia w miejscach publicznych
  • propagowanie mody na niepalenie
  • zwiększenie powszechnej dostępności do soli o obniżonej zawartości sodu i produktów spożywczych o obniżonej zawartości soli
  • tworzenie ścieżek rowerowych, wypożyczalni rowerów, klubów sportowych, itp.

Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawuje zapobiegawczy i bieżący nadzór sanitarny w celu zapobiegania powstawania chorób oraz prowadząc do tej pory działania przeciw-epidemiczne w zakresie chorób zakaźnych. W ciągu dziesięcioleci funkcjonowania tej służby zagrożenia zdrowia publicznego uległy daleko idącym zmianom. Poprawy zdrowotności należy oczekiwać nie poprzez medycynę, ale poprzez działania w zakresie zdrowia publicznego. W tym kierunku należy pilnie skierować politykę zdrowotną. Obecnie największe zagrożenie życia stwarzają powszechnie występujące choroby niezkaźne. Skuteczną walkę z nimi można podjąć realizując różnego rodzaju programy zdrowotne. Działania takie realizuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zobacz realizowane przez nas programy zdrowotne.

Światowy Dzień Higieny Rąk

5 maja 2017 r. przypada Światowy Dzień Higieny Rąk, który WHO promuje pod hasłem: „Fight antibiotic resistance - it's in your hands” - „Zwalczanie antybiotykooporności jest w twoich rękach”.

Higiena rąk to podstawowy środek, który ograniczyć może rozprzestrzenianie się zakażeń. Taka prosta czynność, a tak wiele od niej zależy. Brak konsekwentnego przestrzegania mycia rąk stanowi ogólnoświatowy problem w sektorze opieki zdrowotnej. Higiena rąk to najważniejszy aspekt w zapobieganiu zakażeniom w placówkach służby zdrowia, albowiem mycie i dezynfekcja rąk w dużym stopniu redukuje ryzyko przeniesienia mikroorganizmów chorobotwórczych, a statystyki wykazują, że 90% zakażeń szpitalnych można uniknąć, jeśli higiena rąk byłaby na wyższym poziomie.

Mycie rąk ma na celu usunięcie zanieczyszczeń fizycznych, substancji organicznych z rąk. Dezynfekcja natomiast ma za zadanie redukować florę przejściową i florę stałą skóry.

 

mycie rak

higiena

Czytaj więcej...

Społeczna kampania profilaktyki grypy

FluMania plakat A2 Co warto wiedzieć o grypie

Okres jesienno-zimowy to czas licznych zachorowań na grypę – zakaźną chorobę wirusową układu oddechowego.

Co roku w Polsce grypa i przeziębienie dotyka milionów Polaków. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny tylko w okresie od 1 – 7 września bieżącego roku zarejestrowano w Polsce 33 441 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W samym województwie małopolskim zachorowały 3 173 osoby.

W łagodnej formie grypa może być pomylona z przeziębieniem, ponieważ objawy obu infekcji bywają podobne. Grypa jednak jest o wiele bardziej niebezpieczna. Wirus atakuje
i niszczy błonę śluzową układu oddechowego oraz przenika do krwi, co powoduje dolegliwości w całym organizmie.

W jaki sposób zakażamy się grypą ?

Podczas bezpośredniego kontaktu osoba dorosła zakażona wirusem grypy może zakażać innych przez 3-5 dni od chwili pojawienia się objawów chorobowych, natomiast dziecko może być źródłem zakażenia dla innych nawet do 7 dni.

Jak rozpoznać grypę?

Grypa atakuje nagle – pierwsze objawy, które pojawiają się w ciągu 48 godzin od zakażenia to:

– wysoka gorączka (ponad 38 stopni)

– dreszcze

– bóle mięśni, stawów (poczucie ogólnego rozbicia)

intensywny ból głowy, któremu często towarzyszy ból oczu, światłowstręt

– zajęcie układu oddechowego objawiające się kichaniem, zapaleniem błony śluzowej nosa, bólem gardła, suchym napadowym kaszlem.

 

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Dolegliwości związane z przeziębieniem rozwijają się stopniowo.Cechą charakterystyczną przeziębienia jest zazwyczaj:

– stan podgorączkowy (nie przekraczający 38 st.)

– średnie objawy zmęczenia, osłabienia

– ból oczu

– męczący, mokrykaszel

– katar

– ból gardła

– ból głowy występują rzadko.

 

Czytaj więcej...

Światowy Tydzień Szczepień

tydzień szczepień

Już po raz XII w dniach 24 – 30 kwietnia obchodzony jest Światowy Tydzień Szczepień. Wydarzenie to ma na celu promowanie wykonywania szczepień w celu ochrony przed chorobami ludzi w każdym wieku. Uodpornienie uzyskane w efekcie wykonania szczepienia pozwala uniknąć milionów zgonów rocznie na całym świecie.

Szczepienia uznawane są za jedne z najbardziej skutecznych i opłacalnych interwencji medycznych na świecie. Głównym celem Tygodnia Szczepień prowadzonego w 2017 r. jest wzrost świadomości ludzi na temat roli pełnego uodpornienia utrzymanego przez okres całego życia. W ramach prowadzonej kampanii Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz partnerzy podkreślają, że szczepienia są najważniejszym globalnym priorytetem inwestycyjnym w ochronie zdrowia. Rutynowe szczepienia są budulcem podstawowej opieki zdrowotnej. Szczepienia ochronne są najbezpieczniejszym i najlepszym sposobem ochrony przed wieloma chorobami zakaźnymi.

Tegorocznemu Światowemu Tygodniowi Szczepień przyświeca hasło: #Szczepionki działają! (#Vaccineswork).

Więcej informacji a temat tegorocznych obchodów znajdą Państwo na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia www.who.int/campaigns/immunization-week/2017/en/.

Zapraszamy również do przeczytania artykułów na naszym portalu o szczepieniach m. in. Fakty i mity o szczepieniach http://5krokowdozdrowia.pl/fakty-i-mity-na-temat-szczepien-czesc-i/ , http://5krokowdozdrowia.pl/fakty-i-mity-na-temat-szczepien-czesc-ii/.

 

Czytaj więcej...

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

stan sanitarny 2015 okladka

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2017  WSSE w Krakowie