Kampanie społeczne

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto narodziło się z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień powstrzymali się od palenia  papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez sięgania po papierosa.

W wyniku  powodzenia w/w przedsięwzięcia  Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach, od 1991 także w Polsce. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.

 

Światowy Dzień bez Tytoniu

Corocznie, począwszy od 1988 roku -  31 maja -  obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Realizowana akcja jest częścią programu Europy wolnej od dymu tytoniowego, która  został przyjęta na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Podstawowym celem podejmowanych działań jest  zwrócenie uwagi na aspekty zdrowotne, społeczne, ekonomiczne palenia tytoniu.

 

Światowy Dzień Zdrowia – 7 kwietnia

Na pamiątkę powstania  Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – 7 kwietnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczności międzynarodowej na największe zagrożenia dla zdrowia publicznego oraz pojawiające się nowe problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie. Corocznie WHO określa nowe hasło poruszające najważniejsze kwestie zdrowotne. W 2013 r skupiono się na problemach związanych z chorobami układu krążenia – „Zdrowe bicie serca”.

Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test – akcja profilaktyczna Krajowego Centrum ds. AIDS

Z okazji zbliżających się WALENTYNEK, obchodzonych 14 lutego, Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca przede wszystkim młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV.

Na co dzień troszczymy się o zdrowie – zarówno swoje własne, jak i naszego Walentego lub naszej Walentynki. Dlaczego więc nie wykonać testu w kierunku HIV? Nie powinien być to test wierności partnera czy partnerki, ale standardowy element budowania poczucia bezpieczeństwa w związku.

Lista wszystkich punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl.

Czytaj więcej...

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - 20 listopada 2014 r

Dzień ten ma już 40-letnią tradycję. W 1974 roku dziennikarz Lynn Smith zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów -  w efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone powodzeniem akcji uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach - od 1991 roku także w Polsce.

Celem akcji jest  motywowanie palaczy do zerwania z nałogiem oraz ukazanie korzyści z życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

Czytaj więcej...

PODSUMOWANIE Dnia Otwartego w WSSE w Krakowie - 12 kwietnia 2014 r.

12 kwietnia 2014 roku był Dniem Otwartym w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem: Bezpieczne otoczenie to zdrowie dzieci.

Cykl wykładów nt. różnych aspektów bezpieczeństwa i zdrowia dzieci, rozpoczęła prezentacja raportu „Bezpieczeństwo w małopolskich przedszkolach”, przedstawiona przez Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Michała Seweryna. Kolejne dwa dotyczące chorób infekcyjnych i pasożytniczych u dzieci oraz faktów i mitów nt. szczepień ochronnych, zaprezentowały Panie: dr med. Anna Gorczyca, Ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych Dzieci i Hepatologii Dziecięcej oraz lek. med. Danuta Jurkiewicz-Badacz, Kierownik Centrum Szczepień, obie z Krakowskiego Szpitala Klinicznego im. Jana Pawła II.

Czytaj więcej...

31 maja 2014 - ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

Każdego roku w dniu 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stara się w tym dniu zwrócić uwagę ludzi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.

W 2014 WHO i partnerzy wzywają do podniesienia podatku na tytoń. Tegoroczne hasło obchodów to ,,Podnoszenie podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe”.

Wg danych zawartych w  raporcie "Ekonomiczne aspekty palenia tytoniu i opodatkowania wyrobów tytoniowych w Polsce" wyższy podatek akcyzowy na wyroby tytoniowe i ich ceny to jedne z najskuteczniejszych (obok edukacji) narzędzi ograniczania rozpowszechnienia i używania wyrobów tytoniowych.

Czytaj więcej...

7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia

Corocznie, 7 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia jako wydarzenie mające na celu upamiętnienie daty powstania Światowej Organizacji Zdrowia (7 kwietnia 1948). Każdego roku motyw przewodni święta poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. W tym roku motywem przewodnim są choroby wektorowe.

Czytaj więcej...

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

Stan sanitarny woj. malopolskiego 2016

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2017  WSSE w Krakowie