Światowy Dzień Higieny Rąk

5 maja 2017 r. przypada Światowy Dzień Higieny Rąk, który WHO promuje pod hasłem: „Fight antibiotic resistance - it's in your hands” - „Zwalczanie antybiotykooporności jest w twoich rękach”.

Higiena rąk to podstawowy środek, który ograniczyć może rozprzestrzenianie się zakażeń. Taka prosta czynność, a tak wiele od niej zależy. Brak konsekwentnego przestrzegania mycia rąk stanowi ogólnoświatowy problem w sektorze opieki zdrowotnej. Higiena rąk to najważniejszy aspekt w zapobieganiu zakażeniom w placówkach służby zdrowia, albowiem mycie i dezynfekcja rąk w dużym stopniu redukuje ryzyko przeniesienia mikroorganizmów chorobotwórczych, a statystyki wykazują, że 90% zakażeń szpitalnych można uniknąć, jeśli higiena rąk byłaby na wyższym poziomie.

Mycie rąk ma na celu usunięcie zanieczyszczeń fizycznych, substancji organicznych z rąk. Dezynfekcja natomiast ma za zadanie redukować florę przejściową i florę stałą skóry.

 

mycie rak

higiena

Aleksandra Barszczewska
Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia
Data wprowadzenia: 5 maja 2017
Data ostatniej aktualizacji: 5 maja 2017

Polecamy

Stan sanitarny woj. malopolskiego 2016

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2017  WSSE w Krakowie