22-26 kwietnia 2014 roku Europejski Tydzień Szczepień. 24-30 kwietnia 2014 roku Światowy Tydzień Szczepień.

22-26 kwietnia 2014 roku Europejski Tydzień Szczepień.

Zapobiegaj Chroń Szczep

Na potrzeby Europejskiego Tygodnia Szczepień w Polsce wykorzystane zostało hasło przewodnie akcji informacyjnej Głównego Inspektora Sanitarnego:

„Zaszczep w sobie chęć szczepienia”

24-30 kwietnia 2014 roku Światowy Tydzień Szczepień.

Szczepienie dla zdrowej przyszłości. Zrozum Sprawdź Chroń.

 

Zapobiegaj Chroń Szczep

Pod takim hasłem przebiegać będzie dziewiąty Europejski Tydzień Szczepień - 22-26 kwietnia 2014 roku!

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa:

regionalna kierowana i prowadzona przez Światową Ochronę Zdrowia (WHO), wdrażana przez państwa członkowskie. Podczas Europejskiego Tygodnia Szczepień (EIW), wspólne inicjowanie działań ma na celu poprawę świadomości społeczeństwa w zakresie szczepień ochronnych oraz ich promowanie co w kolejnych latach powinno mieć przede wszystkim wpływ na wzrost wyszczepialności.

Szczepienia ochronne stanowią jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania chorobom i ochrony życia oraz, w przełożeniu na korzyści wynikające z zaszczepienia, najbardziej opłacalną metodę zapobiegania zgonom z powodu chorób zakaźnych.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), obecnie około 22 milionów dzieci nie jest w pełni zaszczepianych (nie przyjmują wszystkich obowiązkowych i zalecanych dawek szczepień), a ponad 1,5mlndzieci poniżej 5 lat umiera z powodu chorób, przed którymi mogłyby być chronione poprzez wykonanie szczepień ochronnych.

Od noworodka do seniora, szczepienia chronią przed 25 chorobamizakaźnymi m.in. takimi jak: błonica, tężec, krztusiec, polio, zapalenie płuc (pneumokoki), rotawirus, ospa, różyczka czy odra1.

Głównym celem obchodów jest:

·         zwiększenie dostępu i zasięgu szczepień. Propagowanie szczepień jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom zakaźnym. Zwiększanie zasięgu szczepień przede wszystkim wśród społeczności, gdzie możliwość wykonania szczepień jest ograniczona (w związku z ubóstwem)

oraz                                                                  

·         zwiększenie świadomości. Każde dziecko ma prawodo ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać drogą szczepień ochronnych.

Kluczowe fakty na temat szczepień:

·         Szczepienia zapobiegają chorobie zakaźnej, kalectwu i śmierci.

·         Epidemie chorób zakaźnych wciąż stanowią poważne zagrożenie.

·         Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.

·         Szczepienia obecnie zapobiegają od 2 do 3 miliona zgonów każdego roku, ale szacuje się, że dla około 22,6 milionów noworodków nadal brakuje podstawowych szczepionek.

Główne fakty, będące uzasadnieniem propagowania informacji na temat szczepień ochronnych:

·         Odra jest jednąz głównych przyczyn zgonów wśród małych dzieci, chociaż bezpieczna i opłacalna szczepionka jest dostępna.

·         Szczepienia przeciwko odrze spowodowały już spadek o 78% zgonów, pomiędzy rokiem 2000 a 2012.

·         Meningokokowe zapalenie mózgu możespowodować poważne uszkodzenia mózgu i jest śmiertelne w 50% nieleczonych przypadków. W 2009 roku w Afryce potwierdzono 88 199 podejrzanych przypadków, w tym 5352 zgonów, najwięcej od 1996 roku epidemii. Wiąże się to z wysokim ryzykiem przeniesienia zakażenia do krajów europejskich.

·         Zakażenie pneumokokowezabija szacunkowo 1,1 mln dzieci w wieku poniżej pięciu lat, każdego roku - więcej niż AIDS, malaria i gruźlica razem wzięte.

·         W2014 r., zaledwie w 3 krajach (Afganistan, Nigeria i Pakistan) zakażenia polio są na poziomie endemicznym, w porównaniu z ponad 125 w 1988 roku. Stanowi to potwierdzenie skuteczności prowadzonych szczepień. Aby zapobiegać dalszym zakażeniom należy kontynuować szczepienia. Redukcja zakażenia jest wynikiem globalnych wysiłków zmierzających do jej eradykacji.

·         Na całym świecie, szacuje się 110 000 dzieci rocznie rodzi się z wrodzonym syndromem różyczki. Pojedyncza dawka daje około 95% długotrwałej odporności, która jest podobna do tej wywołanej naturalnym zakażeniem.

Informacje na temat szczepień znajda Państwo na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie:

·         http://wsse.krakow.pl/strona2/index.php/obszary-dzialan/szczepienia

 

Szczepienie dla zdrowej przyszłości. Zrozum Sprawdź Chroń

24-30 kwietnia 2014 roku Światowy Tydzień Szczepień.

Zrozum. Szczepienia pozwalają Tobie i Twojej rodzinie zachować zdrowie. Zapytaj lekarza jakie szczepienia powinieneś mieć wykonane.

Sprawdź. W domu przed podróżą, sprawdź z rodzina jakich szczepień potrzebujecie.

Chroń siebie. Zaszczep się. Czas też jest ważny.

 

 

Źródła:

1. Światowa Organizacja Zdrowia http://www.who.int/campaigns/immunization-week/2014/gvap-table.pdf?ua=1 [dostęp: 16 kwietnia 2014 roku

2. http://www.who.int/immunization/newsroom/factsheets/en/ [dostęp: 15.04.2014r.]

3. Światowa Organizacja Zdrowia, http://apps.who.int/immunization-week-posters/en/home/index.html [dostęp: 16.04.2014r.]

 

Agnieszka Kargul
Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia
Data wprowadzenia: 16 kwietnia 2014
Data ostatniej aktualizacji: 16 kwietnia 2014

 

 

Polecamy

Stan sanitarny woj. malopolskiego 2016

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2017  WSSE w Krakowie