20 – 25 kwietnia EUROPEJSKI TYDZIEN SZCZEPIEŃ ZAPOBIEGAJ. CHROŃ. UODPORNIJ.

Europejski Tydzień Szczepień promuje przesłanie, iż uodpornienie każdego dziecka, ma zasadniczy wpływ na zapobieganie chorobom i ochronę życia społeczeństwa.

Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień jest zwiększenie zasięgu szczepień ochronnych, poprzez podniesienie świadomości na temat znaczenia szczepień wśród: rodziców i opiekunów, pracowników służby zdrowia, a także polityków, decydentów oraz przedstawicieli mediów.

Na rok 2015 przypada 10 rocznica Europejskiego Tygodnia Szczepień.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zawarła przesłanie tegorocznych, jubileuszowych obchodów, w haśle: „Zwiększ liczbę uodpornionych” (Close the immunization gap). Natomiast w Polsce, już po raz kolejny, obchodom Europejskiego Tygodnia Szczepień przyświeca hasło: „Zaszczep w sobie chęć szczepienia”.

Szczepienia są powszechnie uznawane za jedne z największych osiągnięć na rzecz ochrony zdrowia. Dzięki nim, co rok udaje się zapobiec  od 2 do 3 milionów zgonów. Obecnie dostępne są szczepienia nie tylko przeciwko takim chorobom jak: błonica, tężec, polio czy odra, ale także przed chorobami takimi jak zapalenie płuc czy biegunki rotawirusowe, które to uważane są  za dwóch największych „zabójców” dzieci poniżej 5 r. ż.. Dzięki nowym i zaawansowanym szczepionkom, możliwa jest także ochrona przed innymi, zagrażającymi życiu chorobami, takimi jak: grypa, zapalenie opon mózgowych, czy rak szyjki macicy.

Niestety, mimo dostępu do szczepień ochronnych, w 2013 r., 1 na 5 dzieci na świecie (21 800 000 niemowląt) nie zostało zaszczepionych. Powodem tego może być m. in. niewystarczająca podaż szczepionek, brak dostępu do usług medycznych, bądź też brak dostatecznych informacji na temat szczepień, czy też brak finansowania i wsparcia politycznego w tym zakresie.

Podczas Europejskiego Tygodnia Szczepień, zwraca się szczególną uwagę na konieczność podjęcia wzmożonych działań: globalnych, regionalnych i krajowych, mających na celu zwiększenie świadomości na temat szczepień ochronnych, wzrost odsetka osób zaszczepionych oraz zmniejszenie nierówności w dostępie do szczepień ochronnych.

Materiał został opracowany na podstawie informacji zawartych na stronie WHO:

http://www.who.int/campaigns/immunization-week/2015/event/en/

 

Natalia Synowska
Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia
Data wprowadzenia: 22 kwietnia 2015 r.
Data ostatniej aktualizacji: 22 kwietnia 2015 r.

 

Polecamy

Stan sanitarny woj. malopolskiego 2016

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2017  WSSE w Krakowie