5 kroków do zdrowia


 

Ostrzeżenie przed Barszczem Sosnowskiego!

Ostrzegamy przed groźną rośliną o nazwie „Barszcz Sosnowskiego”, która może powodować poparzenia skóry.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną szeroko rozpowszechnioną na terenie województwa małopolskiego. Szkodliwość roślin barszczu Sosnowskiego wynika z ich właściwości parzących i alergizujących stanowiących zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt.


Najbardziej niebezpieczne są wydzielane przez roślinę olejki eteryczne - ich kontakt ze skórą wywołuje poważne oparzenia, które są bardzo bolesne i zostawiają na ciele blizny. Ostrzegamy, że jeśli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie przemyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na słońce przynajmniej przez 48 godzin.  
W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Należy zgłosić się też do lekarza.                  

Pierwsza pomoc oraz  inne informacje na stronie Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie:  http://barszczsosnowskiego.ur.krakow.pl/barszcz_sosnowskiego_pierwsza.pomoc.html

Grażyna Przeźmińska
12/ 25 49 585
Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia
data wprowadzenia: 7 sierpnia 2015 r.
data ostatniej aktualizacji: 7 sierpnia 2015 r.

Dopal dopalaczom. Wolni od narkotyków - kreatywni w życiu.

Z inicjatywy Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we  współpracy z małopolskimi Powiatowymi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi, Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego - Ekspertem Wojewódzkim ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Małopolskiego oraz  Kuratorium Oświaty w Krakowie, we wrześniu br. w Małopolsce rusza kampania informacyjno-edukacyjna pod hasłem "Dopal dopalaczom. Wolni od narkotyków -kreatywni w życiu ", której adresatami są uczniowie  gimnazjów województwa małopolskiego, ich rodzice, opiekunowie, a także nauczyciele i pedagodzy pracujący z młodzieżą, studenci oraz inne osoby dorosłe.
Celem kampanii jest uświadamianie zagrożenia dla zdrowia, jakie stanowi używanie środków zastępczych oraz zminimalizowanie ryzykownych zachowań prowadzących do ich używania.
Kampania prowadzona będzie przy wsparciu mediów, instytucji państwowych i organizacji pozarządowych, m.in.: Komendy Wojewódzkiej Policji, Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Stowarzyszenia MONAR, Katedry Toksykologii i Chorób Środowiskowych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Kampanię obejmą patronatem honorowym Wojewoda Małopolski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego, a także Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. O patronat medialny wystąpiliśmy do Radia KRAKÓW.
Ambasadorem kampanii będzie Fundacja Drużyna Mistrzów, która przygotowała klip i rozpoczęła na profilach społecznościowych kampanię antydopalaczową „SPORT-MUZKA-PASJA KONTRA DOPALACZE!”.
W ramach kampanii planujemy:
•    konferencje szkoleniowe dla wszystkich zainteresowanych pedagogów małopolskich gimnazjów, których celem jest przygotowanie do prowadzenia zajęć edukacyjnych      z uczniami oraz spotkań z rodzicami ( 21 września br. w Nowym Sączu, 23 w Tarnowie, 29 w Nowym Targu, 1 października w Krakowie, 16 w Zatorze);
•    konkurs dla młodzieży gimnazjalnej na plakat „Wolni od narkotyków-kreatywni w życiu”- I semestr roku szkolnego 2015/2016;
•    konkurs dla studentów na spot pt. „Dopal Dopalaczom”-  I semestr roku akademickiego 2015/2016;
•    nagłośnienie w mass mediach poprzez:
-artykuły prasowe,
-audycje radiowe,
-konferencje prasowe;
•    konferencję edukacyjną dla uczniów podsumowującą kampanię, rozdanie nagród oraz prezentację nagrodzonych prac.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Małopolski do udziału w Kampanii!


Dodatkowe informacje można uzyskać w Dziale Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia WSSE Krakowie: tel.: 122 549 585; 122 549 429; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Grażyna Przeźmińska
Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia

Wręczono tytuły „Lider Bezpieczeństwa Sanitarnego”

W dniu 4 sierpnia 2015 r. w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wręczono wyróżnienia „Lider Bezpieczeństwa Sanitarnego” dla najlepszych obiektów w Małopolsce, w kategoriach: baseny, zakłady żywienia zbiorowego oraz obiekty świadczące usługi noclegowe.

Dyplomy potwierdzające przyznanie tytułu wręczyli: Wojewoda Małopolski – Jerzy Miller, Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny – Michał Seweryn oraz Kanclerz Loży, Wiceprezes Zarządu Business Centre – Marek Piwowarczyk.Projekt „Lider Bezpieczeństwa Sanitarnego” to wspólna inicjatywa Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Małopolskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz sześciu organizacji zrzeszających przedsiębiorców z regionu Małopolski. Ideą Projektu jest wyróżnienie tych podmiotów, które spełniają kryteria/wymagania sanitarnohigieniczne oraz dostarczenie i rozpowszechnienie wiarygodnych informacji na temat obiektów, które świadczą usługi na odpowiednio wysokim poziomie.

Uczestnictwo w Projekcie było dobrowolne i bezpłatne. W okresie od kwietnia do końca czerwca br. zgłosiło się 47 obiektów. Tytuł „Lider Bezpieczeństwa Sanitarnego” został przyznany przez Kapitułę Projektu na podstawie kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Ocena podmiotu odbywała się zgodnie z określoną i przyjętą procedurą, według określonych dla wszystkich uczestników kryteriów. Kapituła Projektu w dniu 21 lipca 2015 roku podjęła decyzję o przyznaniu 25 obiektom tytuł Lidera Bezpieczeństwa Sanitarnego. W wyniku analizy dokumentacji 12 obiektów uzyskało ocenę negatywną, względem 8 decyzja została wstrzymana, natomiast 2 zgłoszenia zostały wycofane przez przedsiębiorców.
Lista laureatów, którzy otrzymali tytuł „Lider Bezpieczeństwa Sanitarnego”, dostępna jest na stronie internetowej www.bezpieczenstwosanitarne.pl .

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2015  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie