Wstrzymanie przyjmowania próbek do badań w dniach przed Wszystkimi Świętymi

Oddział Laboratoryjny Mikrobiologii Klinicznej oraz Oddział Laboratoryjny Badania Żywności Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, informuje, że w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych wypadającym w sobotę, w celu zachowania postępowania diagnostycznego zgodnego z procedurami badawczymi wstrzymuje przyjmowanie próbek:

1) kału do badań na nosicielstwo, ogólnych badań bakteriologicznych kału, badań diagnostycznych w kierunku Salmonella i Shigella (chory, ozdrowieniec, styczność, nosiciel ) oraz do badań w kierunku pasożytów jelitowych człowieka w okresie od 30 – 31  października  2014 roku.

2) próbek żywności do badań mikrobiologicznych w okresie od 27 – 31 października 2014 roku

 

Wznowienie przyjmowania próbek do badań od 3 listopada 2014 r.

20 PAŹDZIERNIKA - Światowy Dzień Osteoporozy

20 października przypada Światowy Dzień Osteoporozy mający na celu zwiększenie świadomości, poprawę profilaktyki, diagnostyki i leczenia osteoporozy oraz chorób metabolicznych kości. Pierwsze obchody zostały zorganizowane w 1996 r., przez Brytyjskie Narodowe Towarzystwo Osteoporozy (United Kingdom's National Osteoporosis Society), przy wsparciu Komisji Europejskiej. Od roku 1997, dzień ten organizowany jest przez Międzynarodową Fundację Osteoporozy (International Osteoporosis Foundation).

Osteoporoza jest chorobą kości, w której dochodzi do ubytku masy kostnej, zmniejszenia gęstości oraz ich wytrzymałości. Kości stają się kruche i łatwo ulegają złamaniom.

Czytaj więcej...

Gorączka wirusowa Ebola (EVD) - aktualności

1. Sytuacja epidemiologiczna w 4 krajach Afryki

(Gwinea, Liberia, Sierra Leona, Demokratyczne Republika Konga)

Do chwili obecnej, podczas epidemii gorączki Ebola (EVD) trwającej w Gwinei, Liberii i Sierra Leone od kilku miesięcy zachorowało 8973 osób w tym 4484 osób zmarło (wg danych WHO na dzień 15.10.2014 r.). Wystąpiło również 68 przypadków zachorowań i 49 zgonów w Demokratycznej Republice Kongo (d. Zair – ze stolica w Kinszasa) ograniczonych do terenów wiejskich. Zakażane te są wywołane przez szczep wirusa Ebola-Sudan nie związany epidemiologiczne z obecnie trwającą epidemią w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, gdzie występuje szczep Ebola-Zair.

Czytaj więcej...

PAŹDZIERNIK – MIESIĄC PROFILAKTYKI RAKA PIERSI

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce.
W roku 2011 liczba zachorowań na raka piersi wyniosła 16 534 (co stanowiło ok. 23% wszystkich zachorowań Polek na nowotwory złośliwe w 2011r.)[1]. Od początku lat 60-tych w naszym kraju obserwuje się wzrost zachorowań w grupie kobiet na ten nowotwór.

Przyczyny występowania raka piersi u kobiet są trudne do ustalenia, jednak za czynniki mające wpływ na podwyższenie ryzyka zachorowania uważa się[2] [3]:

Czytaj więcej...

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2014  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie