5 kroków do zdrowia


 

Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach 2015

Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach (WAAD) ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) obchodzono po raz pierwszy w bieżącym roku w dniach 16 – 22 listopada.

Prowadzona przez WHO kampania ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenie ryzykiem utraty skuteczności antybiotyków w efekcie nieracjonalnego ich stosowania. Wobec tak istotnego zagrożenia zdrowia wynikającego z niewłaściwego używania antybiotyków Światowe Zgromadzenie Zdrowia w maju 2015 roku przyjęto ogólnoświatowy plan walki z antybiotykoopornością.

Czytaj więcej...

Zaproszenie na warsztaty edukacyjne nauczycieli i pedagogów szkół ponadgimnazjalnych pod hasłem: „Jeden Świat” Kraków, 11 grudnia 2015 r.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie oraz Stowarzyszenie Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS „Jeden Świat” serdecznie zapraszają zainteresowanych nauczycieli i pedagogów szkół ponadgimnazjalnych nawarsztaty edukacyjnepod hasłem: „Jeden Świat”.Podczas warsztatów zaproszeni edukatorzy pozyskają podstawową wiedzę z zakresu HIV/AIDS, a także dowiedzą się jak można wykorzystać antydyskryminacyjną grę planszową „Jeden Świat” do edukowania młodzieży w zakresie profilaktyki HIV/AIDS.

Czytaj więcej...

Informacje nt. Światowego Dnia Rzucania Palenia oraz szkodliwości palenia tytoniu

Corocznie, już od ponad 40 lat, w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku przypada on na dzień 19 listopada.

Pomysł zrodził się w Kalifornii, gdzie w 1974 roku dziennikarz Lynn Smith zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów – w efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą, ale mają zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach, od 1991 roku także w Polsce.

Celem akcji jest motywowanie palaczy do zerwania z nałogiem oraz ukazanie korzyści z życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

Czytaj więcej...

"Coś was łączy? Zrób test na HIV"

"Coś was łączy? Zrób test na HIV"-pod taką nazwą Krajowe Centrum ds. AIDS 15 listopada 2015 roku zainaugurowało  nową społeczną kampanię informacyjną, która zachęca do poznania swojego statusu serologicznego oraz upowszechnia informacji na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszania ryzyka zakażenia.

Czytaj więcej...

Wstrzymanie przyjmowania próbek do badań w dniach poprzedzających Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada)

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie informuje, że w związku ze zbliżającym się dniem 11 listopada, w celu zachowania postępowania zgodnego z procedurami badawczymi, wstrzymuje przyjmowanie próbek:

  • kału                                                       w dniach 09 - 10 listopada 2015 r.
  • żywności mikrobiologicznej                     w dniach 09 - 10 listopada 2015 r.

Wznowienie przyjmowania próbek do badań nastąpi od 16 listopada 2015 r.

Jednocześnie Stacja zapewnia, że w przypadku zatruć pokarmowych oraz w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, standardowo zostanie uruchomiona procedura niezwłocznego przebadania próbki.

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2015  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie