5 kroków do zdrowia

 


 

Zakażenia koronawirusem MERS-CoV w w Korei Południowej

Wg danych WHO do dnia 12.06.2015 r. ogółem na świecie odnotowano 1289 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia MERS-CoV, w tym co najmniej 455 przypadków śmiertelnych. W Korei Południowej odnotowano 126 zachorowań (w tym 11 śmiertelnych). U jednego z chorych zakażenie zostało potwierdzone podczas jego pobytu na terenie Chin.

Wszystkie odnotowane jak dotąd zachorowania mają bezpośredni związek z pobytem w krajach Bliskiego Wschodu lub pośrednio wynikają z kontaktu z osobami, które przebywając w tym regionie uległy zakażeniu, a następnie powróciły do rodzimego kraju.

W chwili obecnej za najbardziej prawdopodobne źródło wirusa MERS-CoV dla ludzi uważa się wielbłądy. Wirus może znajdować się w wydzielinie dróg oddechowych, kale, moczu oraz w mleku zakażonych zwierząt.

Czytaj więcej...

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

W dniu 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. W tym dniu Światowa Organizacja Zdrowiapragnie zwrócić uwagę społeczeństwa na kwestię zdrowotnych, ekonomicznych i społecznych konsekwencji palenia tytoniu, koncentrując się każdego roku na wybranym aspekcie tego problemu. W bieżącym roku hasło przewodnie  brzmi: ,,Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi” .
Ramowa Konwencja Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu definiuje "nielegalny obrót" jako ,,wszelkie praktyki lub postępowanie zabronione przepisami prawa, związane z produkcją, przewozem, odbiorem, posiadaniem, dystrybucją, sprzedażą lub kupnem, łącznie z wszelkimi praktykami lub postępowaniem, których zamiarem jest ułatwienie takiego działania”
WHO informuje, że jeden na dziesięć papierosów wypalanych na świecie pochodzi z nielegalnego źródła. W Polsce na podstawie przeprowadzonego w latach 2009-2010 badania GATS wynika iż 8,5 % osób codziennie palących pali papierosy pochodzące z przemytu.

Czytaj więcej...

Poradnik dla gabinetów stomatologicznych

Szanowni Państwo,

Przestawiamy Państwu poradnik dla gabinetów stomatologicznych “Jak bezpiecznie i higienicznie świadczyć usługi w gabinecie stomatologicznym” przygotowany przez zespół redakcyjny Oddziału Nadzoru Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Projekt powstał z inicjatywy zespołu w celu zwiększenia bezpieczeństwa zarówno pracowników jak i pacjentów gabinetów stomatologicznych. Zawarte w nim informacje odnoszą się do najnowszych wytycznych, zaleceń oraz publikacji co gwarantuje jego jakość merytoryczną. Pragniemy również zaznaczyć iż poradnik został pozytywnie zaopiniowany przez Małopolskiego Konsultanta do Spraw Stomatologii w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją.

Realizacja działań w ramach kampanii ,,Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”

Państwowa Inspekcja Sanitarna w województwie małopolskim podjęła liczne działania promujące  ogólnopolską kampanię społeczną ,,Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu” w ramach ,,Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”. Zapraszamy do przeczytania opracowania podsumowującego działania kampanijne w okresie od stycznia do kwietnia b.r.

Opis realizowanych zadań, wraz z dokumentacją fotograficzna znajduje się poniżej, w załączeniu.

Czytaj więcej...

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2015  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie