Ostrzeżenie dla osób podróżujących do Gwinei, Liberii oraz Sierra Leone w związku z epidemią gorączki Ebola

WHO informuje o utrzymującej się epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Gwinei, Liberii oraz Sierra Leone. Do dnia 17 lipca 2014 r. w Gwinei, Sierra Leone i Liberii odnotowano łącznie 1048 zachorowań, w tym 632 śmiertelne. WHO potwierdza, że sytuacja epidemiologiczna w regionie jest poważna, w szczególności w Sierra Leone i Liberii, gdzie po pierwotnym okresie niskiej zachorowalności, obecnie liczba przypadków wzrasta gwałtownie.

Czytaj więcej...

8 Lipca 2014 roku Rada Ministrów przyjęła Program Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce. Cele i Zadania na lata 2014-2018

Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej zostały określone w zadaniu 2.: „Skuteczna ochrona przed dymem tytoniowym”, tj.:
1.    Przeprowadzanie kampanii informacyjnych poprzedzających i towarzyszących wprowadzaniu nowych rozwiązań prawnych;
2.   Mobilizowanie środowisk lokalnych do realizacji własnych projektów mających na celu tworzenie przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego;
3.   Systematyczna i skuteczna egzekucja przestrzegania zapisów ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych,
oraz w zadaniu 4. Programu: ”Informacja i ostrzeganie o ryzyku zdrowotnym związanym z używaniem tytoniu”, tj.:
1.    Organizowanie ogólnokrajowych kampanii społecznych, w tym:
- Światowy Dzień bez Tytoniu ogłaszany przez Światową Organizację Zdrowia,
- Światowy Dzień Rzucania Palenia;
2.    Organizowanie konferencji, narad, szkoleń, punktów informacyjno-edukacyjnych;
3.    Prowadzenie działań edukacyjnych i programów skierowanych do dzieci i młodzieży, ukazujących źródła i istotę zagrożeń toksycznymi i rakotwórczymi składnikami dymu tytoniowego;
4.    Wydawanie i dystrybucja materiałów oświatowo-zdrowotnych.

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo nad wodą. Jak uniknąć wypadku nad wodą?

W Polsce tylko w roku 2013 utonęło 439 osób [1]. Okres wakacyjny wiąże się  z wypoczynkiem nad wodą. Brak wyobraźni i brawura mogą jednak doprowadzić do tragedii.

10 zasad jakich należy przestrzegać nad wodą, aby uniknąć lub ograniczyć niebezpieczeństwo [2,3]:

1. Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Najczęściej toną osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu lub pod wpływem takich środków.

2. Nie wchodź do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić  szokiem termicznym lub utratą przytomności.

3. Po wejściu do wody najpierw schłodź okolicę serca, karku oraz twarz.

Czytaj więcej...

Jak chronić się przed upałem?

Upalne lato, które dotarło do naszego kraju cieszy wiele osób, jednak może ono wywoływać negatywne skutki dla naszego organizm. Termometry pokazują powyżej 30oC, a temperatura optymalna dla naszego organizmu, to 20-24o C. Aby ustrzec się przed negatywnymi skutkami upałów, należy unikać słońca w godzinach 10-17, pozostając w domu. Osoby, które bezwzględnie muszą pozostać poza budynkiem, w godzinach tych powinny pozostać w cieniu, lub jak najczęściej wchodzić do chłodnych pomieszczeń. W tym czasie należy ograniczyć spacery oraz wysiłek fizyczny, a także szczególnie uważać na dzieci i osoby starsze. Konieczne jest noszenie nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych, a także stosowanie kremów z filtrem UV. Noszone ubrania powinny być luźne, bawełniane i w jasnych kolorach (odbijających promienie słoneczne).

Podczas upałów zalecane jest picie dużej ilości wody i soków owocowych, ponieważ organizm oddając ciepło, traci dużą ilość płynów. Należy unikać  natomiast picia alkoholu i kawy.  Spożywane posiłki powinny być lekkostrawne, zawierające duże ilości owoców i warzyw. 

Czytaj więcej...

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2014  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie