5 kroków do zdrowia


 

Konferencja: Żywienie w placówkach nauczania i wychowania w świetle znowelizowanych przepisów - 20 października 2015 r. BRAK WOLNYCH MIEJSC!

W związku ze zmianami przepisów dotyczącymi bezpieczeństwa żywności i żywienia i nowym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa zapraszają na konferencję pt. „Żywienie w placówkach nauczania i wychowania w świetle znowelizowanych przepisów”. Konferencja odbywa się w ramach Kampanii „Zdrowe żywienie = mądre myślenie”.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 20 października 2015 r. w godzinach 10.00 - 14.00 w Urzędzie Miasta Krakowa (Sala Lea i Sala Kupiecka, pl. Wszystkich Świętych 3-4).

Czytaj więcej...

Stanowisko Małopolskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego ws. sprzedaży obwarzanków krakowskich w szkolnych sklepikach

W związku z pojawiającymi się w mediach błędnymi informacjami dotyczącymi interpretacji zapisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty, oraz wymagań, jakie musza spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach, Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że tradycyjny obwarzanek krakowski może być sprzedawany w sklepikach szkolnych.

Skład obwarzanka krakowskiego spełnia wymagania dot. zbożowych produktów śniadaniowych i innych produktów zbożowych, określone w rozporządzeniu. Wyjątek stanowi jedynie obwarzanek z solą, który przekracza dopuszczoną normami zawartość soli (0,45 g sodu na 100 g produktu).

Czytaj więcej...

Szkolenie - BEZPIECZNE GRZYBOBRANIE - 25 września 2015 r.

Grzyby odgrywają dużą rolę jako środek spożywczy. Zbieramy je dla walorów smakowych i aromatycznych, urozmaicają posiłki i są doskonałą przyprawą. Owocniki grzybów odznaczają się różnorodnością kształtów, barwą i wielkością. Najczęściej zbierane przez nas to grzyby kapeluszowe.

Aby uniknąć zatrucia grzybami należy przede wszystkim nauczyć się rozpoznawać gatunki grzybów i umieć odróżnić grzyby jadalne od podobnych do nich grzybów trujących.

Miłośnik grzybów musi mieć całkowitą pewność że nie zje grzybów trujących, dlatego też Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie zaprasza na bezpłatne szkolenie dotyczące zagadnień związanych z bezpiecznym zbieraniem grzybów.

 

Czytaj więcej...

KOMUNIKAT MAŁOPOLSKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII W KRAKOWIE

W dniach od 23 września do 2 października 2015 r., na obszarze całego województwa małopolskiego zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz wyłożona ręcznie.

Czytaj więcej...

Podsumowanie wypoczynku letniego 2015

PODSUMOWANIE: Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa małopolskiego w okresie od 29.06.2015 r. do 31.08.2015 r. prowadzili nadzór nad warunkami wypoczynku dzieci i młodzieży. Wypoczynek zorganizowany był w postaci form wyjazdowych (obozy, kolonie) oraz w miejscu zamieszkania (półkolonie). Wypoczynek w formie wyjazdowej odbywał się w obiektach hotelowych, obiektach używanych okazjonalnie do wypoczynku (np. internaty, szkoły), a także w formie obozów pod namiotami.

Czytaj więcej...

Zaproszenie na konferencję: HCV. Rola samorządów w profilaktyce i diagnostyce; Lokalne projekty profilaktyki i diagnostyki wirusowego zapalenia wątroby typu C w projektach samorządowych 2015-2020

Polska na tle innych krajów europejskich charakteryzuje się niskim współczynnikiem wykrywalności WZW typu C. Do zdiagnozowania infekcji HCV dochodzi przeważnie przypadkowo (np. podczas oddawania krwi) lub gdy chory zgłasza się do lekarza z objawami wątrobowymi w bardzo zaawansowanym stadium. Eksperci apelują o zaradzenie tej sytuacji, ale w Polsce brakuje systemowych rozwiązań mających na celu kontrolę i opanowanie infekcji HCV, dorównujących działaniom na rzecz HBV i HIV.

W ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia, Stowarzyszenie CEESTAHC wraz z  Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Miasta Krakowa organizuje konferencję "HCV. Rola samorządów w profilaktyce i diagnostyce. Lokalne projekty profilaktyki i diagnostyki wirusowego zapalenia wątroby typu C w ramach projektów samorządowych 2015-2020". W ramach konferencji odbędzie się także debata z udziałem ekspertów.

Czytaj więcej...

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2015  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie