5 kroków do zdrowia

 


 

WSTRZYMANIE PRZYJMOWANIA PRÓBEK W ZWIĄZKU ZE ŚWIĘTEM BOŻEGO CIAŁA

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie informuje, że w związku
ze świętem Bożego Ciała, w celu zachowania postępowania zgodnego z procedurami
badawczymi, wstrzymuje przyjmowanie próbek:
 
-   kału           w okresie od 2 czerwca 2015 r. do 7 czerwca 2015 r.
-   żywności  w okresie od 1 czerwca 2015 r. do 7 czerwca 2015 r.
 
Wznowienie przyjmowania próbek do badań nastąpi   8 czerwca 2015 r.
 
Jednocześnie Stacja zapewnia, że w przypadku zatruć pokarmowych, w sytuacjach zagrożenie
zdrowia lub życia, standardowo zostanie uruchomiona procedura niezwłocznego przebadania próbki.
 

Realizacja działań w ramach kampanii ,,Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”

Państwowa Inspekcja Sanitarna w województwie małopolskim podjęła liczne działania promujące  ogólnopolską kampanię społeczną ,,Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu” w ramach ,,Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”. Zapraszamy do przeczytania opracowania podsumowującego działania kampanijne w okresie od stycznia do kwietnia b.r.

Opis realizowanych zadań, wraz z dokumentacją fotograficzna znajduje się poniżej, w załączeniu.

Czytaj więcej...

ODRA – PRZYCZYNY, OBJAWY, POWIKŁANIA ORAZ SZCZEPIENIE JAKO JEDYNA MOŻLIWOŚĆ PREWENCJI ZACHOROWANIA

W związku z wystąpieniem na terenie Województwa Małopolskiego zachorowań na odrę, Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomina, że jedynym zabezpieczeniem przed tą wysoce zakaźną chorobą są szczepienia.

W okresie od 1 stycznia b.r. do 15 kwietnia b.r. na terenie Polski wystąpiło 21 zachorowań na odrę (79 w 2014 r.) z czego w województwie  małopolskim 13  (4 w 2014 r.). W jednym z małopolskich powiatów  między 24 marca a 17 kwietnia b.r. zachorowania na odrę zostały rozpoznane i potwierdzone laboratoryjnie u 8 osób.

Jedno zachorowanie będące przyczyną wystąpienia tzw. ogniska epidemicznego dotyczyło jedenastoletniego dziecka - nie szczepionego przeciw odrze, które przyjechało z Niemiec i stało się przyczyną zachorowania dwóch dorosłych osób ze swojego domowego otoczenia. Osoby, które zachorowały po kontakcie z tym dzieckiem nie były szczepione przeciwko odrze lub nie posiadały dokumentacji potwierdzającej szczepienie.

Czytaj więcej...

Obchody Światowego Dnia Zdrowia w 2015 r. w Małopolsce

7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku priorytetowym obszarem z punktu widzenia zdrowia publicznego było bezpieczeństwo żywności obchodzone pod hasłem: „Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym”. W województwie Małopolskim Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne podejmowały liczne działania i eventy w związku z obchodami tego ważnego dnia.

Czytaj więcej...

20 – 25 kwietnia EUROPEJSKI TYDZIEN SZCZEPIEŃ ZAPOBIEGAJ. CHROŃ. UODPORNIJ.

Europejski Tydzień Szczepień promuje przesłanie, iż uodpornienie każdego dziecka, ma zasadniczy wpływ na zapobieganie chorobom i ochronę życia społeczeństwa.

Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień jest zwiększenie zasięgu szczepień ochronnych, poprzez podniesienie świadomości na temat znaczenia szczepień wśród: rodziców i opiekunów, pracowników służby zdrowia, a także polityków, decydentów oraz przedstawicieli mediów.

Na rok 2015 przypada 10 rocznica Europejskiego Tygodnia Szczepień.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zawarła przesłanie tegorocznych, jubileuszowych obchodów, w haśle: „Zwiększ liczbę uodpornionych” (Close the immunization gap). Natomiast w Polsce, już po raz kolejny, obchodom Europejskiego Tygodnia Szczepień przyświeca hasło: „Zaszczep w sobie chęć szczepienia”.

Czytaj więcej...

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2015  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie