Odra – wciąż obecna, wciąż niebezpieczna

Odra jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus odry, który przenoszony jest drogą kropelkową, powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Choroba rozpoczyna się wystąpieniem objawów nieżytowych:

  • wysoka temperatura,
  • kaszel,
  • katar,
  • ostry nieżyt błony śluzowej gardła,
  • nieżyt spojówek,
  • po 2-3 dniach pojawia się wysypka na skórze twarzy i szyi, która rozprzestrzenia się na tułów i kończyny,
  • po 5-6 dniach wysypka ustępuje w takiej kolejności, w jakiej się pojawiła.

    Czytaj więcej...

Grypa –sytuacja epidemiologiczna w województwie małopolskim w lutym 2015r.

Grypa jest chorobą, której można zapobiegać w prosty i skuteczny sposób, poddając się co rocznym szczepieniom. Jest to najlepszy sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Bezpieczne i skuteczne szczepionki są dostępne i stosowane od ponad 60 lat. Wg danych WHO szczepionki przeciw grypie mogą zapobiec nawet do 90% zachorowań na grypę wśród zdrowych osób dorosłych. Ponadto, wśród osób starszych szczepionka zmniejsza ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań nawet o 60% a zgonów o 80%.

Czytaj więcej...

95-lecie służb sanitarno-epidemiologicznych oraz 60-lecie funkcjonowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wręczenie medali i odznaczeń dla zasłużonych pracowników.

13 lutego 2015 roku, o godz. 12.00 w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, odbyło się wręczanie medalu i odznaczeń pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej z terenu województwa małopolskiego.Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski przyznał Pani Marii Budz Medal Złoty, za długoletnią służbę. W imieniu Prezydenta RP medal wręczył Wojewoda Małopolski Jerzy Miller oraz p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego - Marek Posobkiewicz.

Czytaj więcej...

23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Tegoroczne obchody przebiegać będą pod hasłem Depresja u kobiet. Celem obchodów jest zmiana postaw społeczeństwa w stosunku do osób cierpiących na depresję, upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń psychicznych oraz zachęcenie osób zmagających się z nimi do podjęcia leczenia[1].

Obniżenie nastroju, problemy z koncentracją, bezsenność, myśli samobójcze, poczucie braku sensu życia - to tylko niektóre objawy, z którymi codziennie muszą się mierzyć osoby dotknięte depresją. Niezwykle istotnym elementem przełamywania tabu na temat depresji jest poszerzanie świadomości społeczeństwa na temat zaburzeń psychicznych. Jedynie wsparcie otoczenia, połączone ze specjalistyczną opieką, może pomóc chorym wyjść z depresji i powrócić do normalnego życia [2].

Czytaj więcej...

Konferencja "Wszawica i inne choroby wieku dziecięcego"

W dniu 5 lutego 2015 roku w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie odbyła się konferencja pn. „Wszawica i inne choroby wieku dziecięcego”, na którą zaproszeni zostali pracownicy przedszkoli i szkół podstawowych z terenu miasta Krakowa. Wśród prelegentów znaleźli się specjaliści w dziedzinie chorób wieku dziecięcego, reprezentujący różne środowiska.

Konferencję uroczyście otworzyła Pani Magdalena Koperny, kierownik Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia WSSE w Krakowie, podkreślając wagę problemu chorób wieku dziecięcego i wynikającą w związku z tym konieczność podejmowania szerokiej dyskusji.

Czytaj więcej...

Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test – akcja profilaktyczna Krajowego Centrum ds. AIDS

Z okazji zbliżających się WALENTYNEK, obchodzonych 14 lutego, Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca przede wszystkim młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV.

Na co dzień troszczymy się o zdrowie – zarówno swoje własne, jak i naszego Walentego lub naszej Walentynki. Dlaczego więc nie wykonać testu w kierunku HIV? Nie powinien być to test wierności partnera czy partnerki, ale standardowy element budowania poczucia bezpieczeństwa w związku.

Lista wszystkich punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl.

Czytaj więcej...

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2015  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie