Ostrzeżenie publiczne

Na stronach internetowych Służby Celnej Republiki Czeskiej ukazała się informacja dotycząca przeprowadzonej kontroli na terenie zakładów w miejscowości Bystrzyca. Podczas kontroli ujawniono 500 butelek alkoholu o nazwie Absinth, który zawierał w swoim składzie niebezpieczny dla zdrowia i życia konsumentów alkohol metylowy. Producentem zakwestionowanego alkoholu jest firma VAPA DRINK s.r.o. Mają zieloną etykietę z wyraźnym czerwonym napisem: ABSINTH 60%. Celnicy na razie nie wiedzą, ile skażonego absyntu znajduje się w punktach sprzedaży.

W związku z powyższym Główny Inspektor Sanitarny ponownie przypomina, że spożywanie alkoholu niewiadomego pochodzenia, nawet w butelkach łudząco przypominających oryginalne produkty, może powodować poważny uszczerbek na zdrowiu a nawet śmierć.


 

Dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego wynosi od 4 do 15 ml. Dawka śmiertelna, minimalna to tylko 30 ml. W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego - pobudzenie, wesołkowatość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia). Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Występują nudności, wymioty i bóle brzucha. Następują: spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca oraz zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.

 


 

BEZPŁATNE SZKOLENIE OTWARTE - Bezpieczne grzybobranie - 23, 24, 25 września 2014 r.

Grzyby odgrywają dużą rolę jako środek spożywczy. Zbieramy je dla walorów smakowych i aromatycznych, urozmaicają posiłki i są doskonałą przyprawą. Owocniki grzybów odznaczają się różnorodnością kształtów, barwą i wielkością. Najczęściej zbierane przez nas to grzyby kapeluszowe.

Aby uniknąć zatrucia grzybami należy przede wszystkim nauczyć się rozpoznawać gatunki grzybów i umieć odróżnić grzyby jadalne od podobnych do nich grzybów trujących.

Czytaj więcej...

20 września 2014 - bezpłatne seminarium szkoleniowo-edukacyjne dla lekarzy i pielęgniarek, dot. profilaktyki zakażeń HIV

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie oraz Stowarzyszenie ,,Nadzieja Rodzinie” serdecznie zapraszają lekarzy i pielęgniarki na Seminarium szkoleniowo-edukacyjne dot. profilaktyki zakażeń HIV, które odbędzie się dnia 20.09.2014r., w godzinach 11.00-16.00 w Sali konferencyjnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Krakowie, przy ul. Prądnickiej 76.

Czytaj więcej...

Informacje dla lekarzy POZ i służb medycznych

Dokumenty tworzące pakiet informacyjny dla lekarzy POZ i służb medycznych (załączniki 1-9)  zostały przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego we współpracy zespołem ekspertów z NIZP – PZH i GIS oraz Konsultantami Krajowymi: prof. dr hab. Andrzejem Horbanem i dr Iwoną Paradowską-Stankiewicz.

Zawierają one informacje dotyczące diagnozowania zakażenia wirusem Ebola, sposobów zabezpieczania się służb medycznych przed narażeniem na zakażenie oraz algorytmów postępowania w sytuacji wystąpienia zakażenia tym wirusem. Informacje będą pomocne w ewentualnym przypadku zetknięcia się z podejrzeniem zakażenia wirusem Ebola.

Czytaj więcej...

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Polecamy

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 12) 25-49-555
fax (+48 12) 41-62-093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2014  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie