Aktualności

baner-historia-fotorelacja

wyróżnienia WSSE - baner

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie nowego koronawirusa 2019-nCoV skierowany do pracowników ochrony zdrowia

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego po posiedzeniu Komisji Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Szczepień Ochronnych z dnia 22 stycznia 2020 r. w sprawie nowego koronawirusa 2019-nCoV skierowany do pracowników ochrony zdrowia

Zalecenia:

 • Zaleca się osobom powracającym z miasta Wuhan, u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zgłoszenie się do izby przyjęć oddziału zakaźnego i poinformowanie o odbytej podróży.
 • Pozostałe osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
 • Jednocześnie, w związku z trwającym na w Polsce oraz w pozostałych krajach półkuli północnej sezonie zachorowań na grypę rekomendujemy zaszczepienie się przeciw grypie.

Meldunki o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę w Małopolsce w 2019 roku

Miesiąc                 Okres                 Numer

Grudzień16.01-22.011C(03)

Grudzień08.01-15.011B(02)

Grudzień01.01-07.011A(01)

Grudzień23.12-31.1212D(48)

Grudzień16.12-22.1212C(47)

Grudzień08.12-15.1212B(46)

Grudzień01.12-7.1212A(45)

Listopad23.11-30.1111D(44)

Listopad 16.11-22.1111C(43)

Listopad 08.11-15.1111B(42)

Listopad 01.11-07.1011A(41)

Więcej „Meldunki o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę w Małopolsce w 2019 roku”

IV edycja Konkursu „Szkoła wolna od używek” dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji konkursu „Szkoła wolna od używek”.

Głównym celem konkursu jest aktywna promocja i edukacja w zakresie profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

Więcej „IV edycja Konkursu „Szkoła wolna od używek” dla uczniów szkół ponadpodstawowych”

Wypoczynek zimowy dzieci i młodzieży w 2020 r.

Czas wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży szkolnej w 2020 r. trwać będzie w okresie od 13 stycznia do  23 lutego  2020 r. z podziałem na poszczególne województwa:

13 stycznia – 26 stycznia: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

20 stycznia – 2 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie,

27 stycznia – 9 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

10 lutego – 23 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Więcej „Wypoczynek zimowy dzieci i młodzieży w 2020 r.”

Warsztaty szkoleniowe z zakresu problematyki zakażeń HIV i innych infekcji przenoszonych drogą płciową i przez krew

22 lutego 2019 r. i 4 grudnia 2019 r. w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie odbyły się warsztaty szkoleniowe z zakresu problematyki zakażeń HIV, innych infekcji przenoszonych drogą płciową i przez krew skierowane do pedagogów i psychologów szkolnych, nauczycieli, pielęgniarek szkolnych.

Celem warsztatów było podniesienie wiedzy i kompetencji do prowadzenia w szkole zajęć edukacyjnych z zakresu problematyki zakażeń HIV, innych infekcji przenoszonych drogą płciową
i przez krew.

Poruszone zostały tematy takie jak:

– drogi zakażeń HIV i innymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową i przez krew;

– przebieg, konsekwencje i sposoby leczenia zakażeń;

– metody zapobiegania zakażeniom;

– testowanie w kierunku HIV;

– przykłady warsztatów profilaktycznych;

– szkodząca i nieszkodząca profilaktyka.

Szkolenie prowadzili eksperci Stowarzyszenia Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS „Jeden Świat”. Stowarzyszenie prowadzi dwa Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (anonimowego
i bezpłatnego testowania w kierunku HIV połączonego z poradnictwem okołotestowym) –
w Krakowie i Rzeszowie. Ponadto wspiera ono osoby żyjące z HIV i ich bliskich, prowadzi szkolenia podnoszące kompetencje dla kadr pomocowych, badania naukowe oraz wydarzenia profilaktyczne. Wśród kadry Stowarzyszenia znajdują się między innymi psychoterapeuci, lekarze, pedagodzy, psycholodzy, seksuolodzy, prawnicy, pracownicy szkół wyższych – są to specjaliści z doświadczeniem, zajmujący się od lat problematyką zakażeń HIV, innymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową
i przez krew. Osoby te, to także certyfikowani przez Krajowe Centrum ds. AIDS doradcy okołotestowi.

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia w WSSE w Krakowie

Jak co roku w trzeci czwartek listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia.  Tym roku dzień ten przypadł na 21.11.2019r.

Przypomnijmy, że inicjatorem akcji był amerykański  dziennikarz Lynn  Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów.  Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym od 1991 w Polsce.

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie zorganizowaliśmy punkt gdzie wykonywane były pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu i ciśnienia tętniczego.

Rozmawialiśmy o skutkach palenia papierosów, nowym zagrożeniu dla zdrowia jakim jest moda
na e-papierosy.

Każdy kto zgłosił się do nas na badanie otrzymał jabłko, pachnące i pełne witamin.

O szkodliwości palenia wiemy wiele, a jednak wciąż sięgamy po papierosy i e-papierosy.

Każdy wypalony papieros kosztuje nas 11 minut z naszego życia, palacze żyją od 10 do 15 lat krócej. Substancje zawarte w papierosach osłabiają system odpornościowy organizmu. System immunologiczny potrzebuje pół roku, by dojść do siebie, a dopiero po roku od odstawienia palenia ryzyko zawału serca u palaczy spada o połowę.

Trzeba aż 10 lat bez papierosów, by zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka płuc.

Najnowsze wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu w Polsce, przeprowadzonych przez KANTAR Polska (2019 r), na zlecenie GIS, jednoznacznie wskazują na tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy – z 31% w 2011 roku do 21% w 2019 roku oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły.

Spadek liczby palaczy zauważa się zwłaszcza wśród kobiet. Powód, to miedzy innymi,  moda na zdrowy tryb życia i piękny wygląd, a przecież tytoń powoduje matowienie cery, żółknięcie zębów, wydzielanie nieprzyjemnego zapachu z ust, obniża kondycję fizyczną i powoduje szereg chorób.

Nie bez znaczenia jest też świadomość szkodliwości palenia w ciąży. U palaczek zwiększa się ryzyko poronienia i zgonu dziecka w okresie okołoporodowym. Natomiast palenie w ciąży prowadzi do poważnych dysfunkcji w rozwoju płodu.

W 2019 roku zauważalny jest spadek odsetka osób, które próbowały rzucić palenie – różnica 7 punktów procentowych w porównaniu z wynikami z 2017 roku (16% wobec 23%).

Przewlekłe choroby niezakaźne w tym, te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny
w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt  chorób układu krążenia, układu  oddechowego i innych narządów. Około 90% chorych na raka płuc to palacze. Mimo to (KANTAR Polska 2019):

 • W dalszym ciągu prawie ¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy.
 • Tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz większości palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących. 8% palących Polaków przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci, natomiast w obecności kobiet ciężarnych zdarza się zapalić 1% palaczy.
 • 34% Polaków mówi, że w ich domach pali się tytoń!
 • Mimo zakazu reklamy, aż 15% palących zetknęło się z jakąś formą reklamy i marketingu papierosów!

W ciągu kilku ostatnich lat dało się zauważyć trend na e-palenie, które stało się niezwykle popularne wśród młodych ludzi i nastolatków.

Minister Edukacji Narodowej skierował do szkół, przygotowany wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów
w przyszłości.

Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają
i wpływają negatywnie na zdrowie jak papierosy tradycyjne.

E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200oC, tworząc przy tym aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne.

Użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Mogą go również wdychać osoby postronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze.

Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej liczbie bardzo młodych osób palących
e-papierosy, które trafiają do szpitali z problemami oddechowymi. Jedynym czynnikiem wspólnym
w tych przypadkach jest używanie e-liquidów.

Elektroniczne papierosy miały wspomagać walkę z uzależnieniem od palenia tytoniu, tymczasem według danych amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) liczba nastolatków przyznających się do palenia e-papierosów w ciągu ostatniego miesiąca tylko pomiędzy 2017 a 2018 rokiem wzrosła aż o 36 proc. (z 3,6 mln do 4,9 mln).

Pliki do pobrania:

IX edycja konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia

W ramach XIV edycji programu „Trzymaj Formę” GIS oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców organizują  IX edycję Konkursu wiedzy o Zdrowym Stylu Życia „Trzymaj Formę”!, konkurs skierowany jest do uczniów klas VI-VIII.

Konkurs jest adresowany do uczniów chcących zdobyć i pogłębić wiedzę z zakresu zdrowego stylu życia szczególnie tematyki dotyczącej aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diety. Skierowany jest zarówno do placówek które realizują  jak również tych, które  nie realizują programu Trzymaj Formę!.

Więcej „IX edycja konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia”

Podsumowanie XIII edycji Programu „Trzymaj Formę!” w woj. małopolskim.

W roku szkolnym 2018/2019 w woj. małopolskim  program realizowany był w 665 szkołach.

Po raz pierwszy program realizowany był w 43 szkołach, co świadczy o niezmiennym zainteresowaniu   programem  wśród szkół.

W roku szkolnym 2018/2019 w działaniach programowych uczestniczyło 63 300 uczniów, w tym:

5 852 uczniów  klas III gimnazjum

57 448 uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej

W realizację programu zaangażowało się 3679 szkolnych realizatorów programu.

Więcej „Podsumowanie XIII edycji Programu „Trzymaj Formę!” w woj. małopolskim.”

Narada Państwowej Inspekcji Sanitarnej z terenu województwa małopolskiego

W dniu 5.12.2019 r. rozpoczęła się w Porębie Wielkiej dwudniowa narada Państwowej Inspekcji Sanitarnej z terenu województwa małopolskiego, której przewodniczy Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jarosław Foremny.

Uczestnikami narady są Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni województwa małopolskiego
oraz kadra kierownicza Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krakowie. Wydarzenie  swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz władz Powiatu Limanowskiego.

Na spotkaniu poruszone zostaną jedne z ważniejszych aktualnie tematów związanych z zadaniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej takie jak:

 • Drobnoustroje wielolekooporne – działania podejmowane w Małopolsce.
 • Rozwój telefonii komórkowej – szansa na postęp czy zagrożenie dla obywateli.
 • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r.
  w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego
  i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin.
 • Sprawowanie nadzoru nad funkcjonowaniem rynku paliw ciekłych w świetle ustawy Prawo energetyczne.
 • Nadzór organów PIS nad kąpieliskami, miejscami wykorzystywanymi do kąpieli oraz pływalniami – wybrane zagadnienia w kontekście zmian legislacyjnych oraz orzecznictwa sądów.
 • Zagrożenia mikrobiologiczne owoców miękkich i warzyw które potencjalnie mogą być spożywane na surowo oraz żywności gotowej do spożycia. Sprawy bieżące dotyczące problematyki bezpieczeństwa żywności
 • Udział organów PIS w postępowaniach w sprawie ocen oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Narada Państwowej Inspekcji Sanitarnej z województwa małopolskiego jest również okazją do omówienia spraw bieżących z poszczególnych powiatów, a także wymiany doświadczeń inspektorów z zakresu bezpieczeństwa sanitarnego na swoim terenie. Więcej „Narada Państwowej Inspekcji Sanitarnej z terenu województwa małopolskiego”