Aktualności

 

koronawirus-infolinia-banerwykaz telefonów - baner
baner - koronawirus

Komunikat MPWIS dot. ograniczenia wykonywania zadań w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie w związku ze stanem epidemii (COVID-19)

Szanowni Państwo,

w związku z  ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491)), uprzejmie informujemy, że od dnia 25 marca 2020 r. do odwołania ogranicza się realizację zadań statutowych przez WSSE w Krakowie, w tym zaprzestaje się BEZPOŚREDNIEJ OBSŁUGI INTERESANTÓW.

Więcej „Komunikat MPWIS dot. ograniczenia wykonywania zadań w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie w związku ze stanem epidemii (COVID-19)”

Komunikat o zaprzestaniu przyjmowania próbek kału do badań

Szanowni Państwo,
w związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. poz. 433)), ze względu na charakter pracy, kierując się dobrem zarówno klientów/stron jak i pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, a w części odpowiednio również Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w Małopolsce, WSSE w Krakowie zaprzestaje z dniem
18 marca 2020 r. przyjmowania próbek kału do badań.

Komunikat MPWIS z dnia 29 marca 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa małopolskiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Stan aktualny na dzień 29 marca:

Województwo małopolskie:

 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 79
 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną: 16323
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym: 3268
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 150

Komunikat dot. obsługi e-maila: koronawirus@wsse.krakow.pl

Szanowni Państwo!

Informujemy, że e-mail: koronawirus@wsse.krakow.pl został uruchomiony w celu obsługi zapytań dotyczących koronawirusa. Druki ZLK-1 należy przesyłać do właściwych Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie wyrobów piekarniczych

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego

Ze względu na obawy klientów kupujących pieczywo luzem Główny Inspektor Sanitarny informuje, że nie ma żadnych doniesień naukowych wskazujących na zakażenie koronawirusem drogą pokarmową.

Jednocześnie, Główny Inspektor Sanitarny przypomina o konieczności zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny polegających na używaniu w punkach sprzedaży pieczywa rękawiczek lub torebek jednorazowych.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości bądź obaw, wystarczy umieścić zakupione pieczywo na około 2 minuty w piekarniku nagrzanym wcześniej do temperatury 180-200°C. Dostępne źródła naukowe wskazują, że wirusy ulegają inaktywacji w temperaturze ok. 60-70°C.

Komunikat dla podróżujących (nr 58), 28 marca 2020 r.

Komunikat dla podróżujących nr 44

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

W ostatnich tygodniach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Zgodnie z raportem WHO, Polska została uznana za państwo z występującą lokalną transmisją nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Według danych WHO na dzień 27 marca 2020 r., w 50 krajach Regionu Europejskiego WHO dochodzi do lokalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Więcej „Komunikat dla podróżujących (nr 58), 28 marca 2020 r.”

Komunikat MPWIS z dnia 28 marca 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa małopolskiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Stan aktualny na dzień 28 marca:

Województwo małopolskie:

 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 75
 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną: 15461
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym: 3194
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 112

Ostrzeżenie przed ofertami dotyczącymi „przeciwwirusowych” produktów spożywczych

W przestrzeni publicznej, w szczególności w Internecie pojawia się coraz więcej ofert produktów o sugerowanych właściwościach przeciwwirusowych lub chroniących przed zarażeniem SARS-Cov-2. Wiele z nich dotyczy suplementów diety. Ostrzegamy przed korzystaniem z takich ofert.

Suplementy diety stanowią skoncentrowane źródło witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny.

Ich celem jest uzupełnienie normalnej diety, nie przechodzą badań klinicznych i nie posiadają potwierdzonego w badaniach działania farmakologicznego. Więcej „Ostrzeżenie przed ofertami dotyczącymi „przeciwwirusowych” produktów spożywczych”

Komunikat MPWIS z dnia 27 marca 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa małopolskiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Stan aktualny na dzień 27 marca:

Województwo małopolskie:

 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 61
 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną: 14133
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym: 3144
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 93

Komunikat MPWIS z dnia 26 marca 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa małopolskiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Stan aktualny na dzień 26 marca:

Województwo małopolskie:

 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 60
 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną: 12680
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym: 2940
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 69

Komunikat dla podróżujących (nr 57), 26 marca 2020 r.

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

W ostatnich tygodniach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Zgodnie z raportem WHO, Polska została uznana za państwo z występującą lokalną transmisją nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Według danych WHO na dzień 25 marca 2020 r., w 49 krajach Regionu Europejskiego WHO dochodzi do lokalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Więcej „Komunikat dla podróżujących (nr 57), 26 marca 2020 r.”