Aktualności

Wstrzymanie przyjmowania próbek do badań

info 147927 1280 Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie informuje, iż w związku z organizacją pracy w Dziale Laboratoryjnym w okresie przedświątecznym, w celu zachowania postępowania zgodnego z procedurami badawczymi, wstrzymane zostanie przyjmowanie próbek kału do badań w dniu 28 marca 2018 r.

Wznowienie przyjmowania próbek do badań nastąpi 3 kwietnia 2018 r.

UE - baner

Bezpłatne szczepienia dzieci (z roczników 2013-2016) przeciwko pneumokokom – komunikat do rodziców i opiekunów

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. będziecie mogli bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom.

Przypominamy, że to szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez Streptococcus pneumoniae!

Więcej „Bezpłatne szczepienia dzieci (z roczników 2013-2016) przeciwko pneumokokom – komunikat do rodziców i opiekunów”

Ciekawostki zdrowotne marzec 2018 – sprawdź co nowego w nauce

Ciekawostki zdrowotne ze świata nauki.

Więcej „Ciekawostki zdrowotne marzec 2018 – sprawdź co nowego w nauce”

Wypoczynek zimowy dzieci i młodzieży – 2018 r.

Pracownicy pionu Higieny Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krakowie oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w województwie małopolskim w okresie od 15.01.2018 r. do 23.02.2018 r. skontrolowali ogółem 313 turnusów wypoczynku.

  • Skontrolowano 222 turnusy formy wyjazdowej w tym: 207 turnusów w obiekcie hotelowym lub innym obiekcie, w którym świadczone są usługi hotelarskie oraz  15 w obiekcie używanym okazjonalnie do wypoczynku.

Z wypoczynku korzystało 8407 uczestników w tym:  7690 z wypoczynku w obiekcie hotelowym lub innym obiekcie, w którym świadczone są usługi hotelarskie, oraz 717 w wypoczynku w obiekcie używanym okazjonalnie.

Stwierdzono uchybienie dotyczące niezachowanego wskaźnika powierzchni na jednego uczestnika w pokojach. W każdym z pokoi było o jedną osobę za dużo. Wydano decyzję płatniczą.

W czasie trwania wypoczynku odnotowano najczęściej o infekcje górnych dróg oddechowych,  przeziębienia,  bóle brzucha oraz złamanie palca, rozcięcie mięśnia goleniowego. Więcej „Wypoczynek zimowy dzieci i młodzieży – 2018 r.”

II edycja konkursu ,,Szkoła wolna od używek”

Zdjęcie promujące II edycję konkursu – Szkoła wolna od używek

Uprzejmie informujemy o rozpoczynającej się II edycji konkursu ,,Szkoła wolna od używek” organizowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny. Konkurs jest wydarzeniem ogólnopolskim skierowanym do szkół realizujących program edukacyjny ,,ARS, czyli jak dbać o miłość?”.

Głównym celem konkursu jest aktywna promocja i edukacja w zakresie profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych wśród młodzieży. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu i opisaniu projektu edukacyjnego dotyczącego wyżej wymienionej tematyki oraz przesłaniu efektów swojej pracy do właściwej terenowo Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Termin nadsyłania prac upływa 16 kwietnia 2018r.

Więcej „II edycja konkursu ,,Szkoła wolna od używek””

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego i Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 6.02.2018 roku w sprawie szczepionek, w których przechowywaniu nastąpiło krótkotrwałe przerwanie dostawy prądu

Na skutek przerwania dostaw prądu spowodowanego przez orkan Ksawery, mającego miejsce w nocy z 5 na 6 października 2017 roku, w podmiotach leczniczych na terenie województwa lubuskiego doszło do krótkotrwałego podwyższenia temperatury (do temperatury pokojowej) w urządzeniach chłodniczych, w których przechowywane były szczepionki do realizacji szczepień ochronnych.

Lekarze kilku podmiotów leczniczych działających na terenie powiatów: zielonogórskiego i gorzowskiego podjęli decyzję o kontynuowaniu szczepień ochronnych preparatami przechowywanymi czasowo poza zakresem temperaturowym określonym w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego szczepionki powinny być przechowywane w temperaturze od 2 do 8 st. C, co ma na celu zachowanie najwyższej skuteczności preparatu przez cały jego okres ważności (do kilku lat).

Więcej „Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego i Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 6.02.2018 roku w sprawie szczepionek, w których przechowywaniu nastąpiło krótkotrwałe przerwanie dostawy prądu”

Kampania na lata 2018-19: „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy: substancje niebezpieczne pod kontrolą”

Bez tytułuEuropejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w pracy będzie realizowała w latach 2018-2019 kampanię z cyklu: „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” pod hasłem „Substancje niebezpieczne pod kontrolą”. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości w zakresie zagrożeń związanych z substancjami niebezpiecznymi w miejscu pracy oraz promowanie kultury zapobiegania zagrożeniom, która ma służyć wykluczeniu zagrożeń lub skutecznemu zarządzaniu tego rodzaju zagrożeniami. Więcej „Kampania na lata 2018-19: „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy: substancje niebezpieczne pod kontrolą””

Wypoczynek zimowy dzieci i młodzieży 2018

Czas wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży szkolnej przypada w roku szkolnym 2017/2018 r. w okresie od 15 stycznia do 25 lutego 2018 r. Część dzieci i młodzieży wyjedzie na wypoczynek poza miejsce zamieszkania, inne spędzą ferie w swojej miejscowości, m.in. na półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe. Niezależnie od formy, organizatorzy wypoczynku mają za zadanie zapewnić dzieciom zdrowe, bezpieczne i higieniczne warunki pobytu. Więcej „Wypoczynek zimowy dzieci i młodzieży 2018”