Aplikacja kontrolna – nowy system wspierający proces kontroli

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, we współpracy z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim, jako pierwsza w Polsce wprowadziła nowy system wspierający proces kontroli – Statystyczną Aplikację Centralną (SAC). Aplikacja ma być narzędziem wspomagającym proces kontroli oraz bazą danych gromadzącą w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje potrzebne do wykonania zestawień, rejestrów, sprawozdań statystycznych oraz analiz związanych z procesem kontroli. Efektem wdrożenia SAC jest usprawnienie organizacji i czasu pracy potrzebnego do realizacji w/w zadań i czynności.

W założeniu aplikacja pozwoli na przeprowadzenie wszystkich działań związanych z procesem kontrolnym w jednym miejscu/środowisku poprzez: 

–   stworzenie rejestru obiektów,

–   planowanie kontroli,

–   przeprowadzenie kontroli w oparciu o wystandaryzowane arkusze,

–   zebranie danych statystycznych,

–   analizę zebranych danych.

Wdrożenie aplikacji kontrolnej poprzedzone zostało licznymi konsultacjami z pracownikami Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz przedsiębiorcami. Obecnie prowadzony pilotaż pozwoli zweryfikować poprawność działania aplikacji oraz jej funkcjonalność.

Kontrole pilotażowe w obszarze żywności i żywienia prowadzone są w zakładach od 08.12.2014 roku, przez 6 stacji pilotażowych tj. PSSE w Krakowie, PSSE w Miechowie, PSSE w Nowym Sączu, PSSE w Nowym Targu, PSSE w Wadowicach oraz WSSE w Krakowie. Na dzień 18.12.2014 przeprowadzono 142 kontrole w pięciu powiatach: krakowskim, miechowskim, wadowickim, nowosądeckim i nowotarskim.

Efektami wdrożenia systemu aplikacji kontrolnej są:

–  ujednolicenie procesu planowania kontroli, co usprawniło ich koordynację i nadzór,

–  spadek liczby kontroli planowanych w stosunku do roku 2014,

–  kumulacja danych w aplikacji SAC na bieżąco dostarcza podstawowych informacji na temat przeprowadzonych kontroli (zebrane informację pozwolą np. oszacować średni czas kontroli na podstawie aktualnych danych, zidentyfikować obszary w których występuje najwięcej niezgodności).

Oczekujemy, że w najbliższym czasie uwidaczniać będą się kolejne korzyści wynikające ze stosowania aplikacji kontrolnej. Przede wszystkim wykorzystanie aplikacji przyczyni się do ujednolicenia procesu sprawowania nadzoru i wyeliminowania rozbieżności w przebiegu kontroli w różnych powiatach. Dzięki wspólnym standardom możliwe będzie stworzenie transparentnej listy wymagań, które obiekt kontrolowany musi spełnić aby pozytywnie przejść proces kontroli. Dane zebrane w aplikacji kontrolnej w przyszłości dostarczą materiałów do  przeprowadzania analiz, ocen ryzyka i pozwolą na:

–  usprawnienie rozpoczętego procesu standaryzacji systemu nadzoru,

–  podjęcie działań edukacyjnych w obszarach w których najczęściej występują nieprawidłowości,

–  efektywne i skuteczne planowanie środków na działania inspekcji sanitarnej.

TVP Kraków wyemitowała program „Region. Ludzie, sprawy, opinie”, w którym o systemie aplikacji kontrolnej rozmawiali: Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski, Michał Seweryn – Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Krzysztof Sowa – przedstawiciel jednego z krakowskich hoteli. Link do programu: http://krakow.tvp.pl/18233605/29-xii-2014

 

Elżbieta Kuras
rzecznik prasowy
WSSE w Krakowie

Pliki do pobrania: