Konferencja „Wszawica i inne choroby wieku dziecięcego”

W dniu 5 lutego 2015 roku w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie odbyła się konferencja pn. „Wszawica i inne choroby wieku dziecięcego”, na którą zaproszeni zostali pracownicy przedszkoli i szkół podstawowych z terenu miasta Krakowa. Wśród prelegentów znaleźli się specjaliści w dziedzinie chorób wieku dziecięcego, reprezentujący różne środowiska.

Konferencję uroczyście otworzyła Pani Magdalena Koperny, kierownik Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia WSSE w Krakowie, podkreślając wagę problemu chorób wieku dziecięcego i wynikającą w związku z tym konieczność podejmowania szerokiej dyskusji.

Pierwszy, z zaplanowanego cyklu wykładów, poprowadziły Panie Bogusława Kowalczyk oraz Wanda Tatara, reprezentujące Śródmiejskie Centrum Środowiska Szkolnego Scholar. Prelegentki w kompleksowy sposób zaprezentowały problem wszawicy wśród dzieci z perspektywy pielęgniarek oraz higienistek szkolnych. W wystąpieniu zaprezentowane zostały najważniejsze akty prawne, regulujące działania z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej w placówkach oświatowych oraz praktyczne wytyczne co do profilaktyki wszawicy i postępowania leczniczego w przypadku jej wystąpienia.

Drugi wykład poprowadziła Pani Małgorzata Frankowska z Oddziału Nadzoru Żywności, Żywienia i Procesów Nauczania Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. W wystąpieniu zostały poruszone przede wszystkim kwestie uregulowań prawnych w zakresie wszawicy. Dyskutowana była rola Inspekcji Sanitarnej, rodziców oraz instytucji oświatowych w obszarze przeciwdziałania wszawicy wśród dzieci uczęszczających do placówek wychowawczo-oświatowych. 

Kolejny wykład, dotyczący higieny w placówkach oświatowych, wygłosiła Pani Natalia Synowska z Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Uczestnicy konferencji zostali zapoznani z wytycznymi z zakresu podstawowych zasad higieny, które powinny być wdrażane w szkołach i przedszkolach. W trakcie wystąpienia prelegentka podkreślała jak istotną rolę, z punktu widzenia profilaktyki zdrowotnej, pełni zaznajamianie dzieci z zasadami higieny już od najmłodszych lat.

Ogromny wkład w konferencję wniósł wykład zatytułowany „Pneumokoki, meningokoki i rotawirusy – zagrożenia wieku dziecięcego. Dlaczego warto szczepić?” zaprezentowany przez Panią dr Hannę Czajkę, która kieruje Poradnią Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie. Zaprezentowane informacje dotyczące szczepień ochronnych w Polsce oraz na świecie, poparte przykładami zaczerpniętymi z praktyki zawodowej Pani doktor, zrobiły na uczestnikach szkolenia duże wrażenie i podniosły świadomość na temat konieczności szczepień.

Ostatni wykład zaplanowany w ramach konferencji „Wszawica i inne choroby wieku dziecięcego”, dotyczył niezwykle istotnego problemu zdrowotnego jakim są choroby pasożytnicze u dzieci. Wystąpienie na ten temat przygotowała Pani Bogusława Szwaja z Oddziału Laboratoryjnego Mikrobiologii Klinicznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Wykład obejmował obszar prewencji i diagnostyki w odniesieniu do najpopularniejszych chorób pasożytniczych występujących wśród dzieci.

Konferencja zorganizowana przez Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W spotkaniu uczestniczyło 54 przedstawicieli szkół podstawowych i przedszkoli. Wysoka frekwencja oraz ożywione dyskusje świadczą o potrzebie organizowania wydarzeń o podobnej tematyce w przyszłości.

Źródło zdjęć: archiwum
Źródło grafik: pl.freepik.com

Joanna Błońska
Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia
Data wprowadzenia: 9 lutego 2015 r.
Data ostatniej aktualizacji: 9 lutego 2015 r.

Pliki do pobrania: