Racjonalne żywienie = zdrowy organizm, czyli kilka zasad prawidłowego żywienia

Organizm człowieka składa się z: około 20% białka, 10-15% tłuszczu, 1% węglowodanów, 4-5% składników mineralnych. Największy odsetek stanowi woda, około 65%.
Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje on około 60 składników, w tym co najmniej 40 tzw. niezbędnych (egzogennych), które należy dostarczyć z pożywieniem. Do związków egzogennych niezbędnych zaliczamy m. in.: 8 aminokwasów, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), większość witamin, wszystkie makro i mikroelementy. Pozostałe składniki organizm może wytworzyć sam, substratem do ich syntezy są związki dostarczane z pożywieniem.
Prawidłowe żywienie powinno w pełni pokrywać zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki pokarmowe niezbędne do jego funkcjonowania.

W skład produktów spożywczych wchodzi wiele różnych składników odżywczych, jednakże nie ma produktu żywnościowego, który dostarczałby wszystkich składników pokarmowych w odpowiednich ilościach. Aby nie dopuścić do powstania niedoborów poszczególnych składników, które w następstwie prowadzą do różnych chorób, należy w codziennym jadłospisie uwzględnić produkty ze wszystkich grup: produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i jego przetwory, produkty dostarczające pełnowartościowego białka, a także tłuszcze. Zasada urozmaicenia powinna dotyczyć wszystkich posiłków.

 
Pełny artykuł: „Racjonalne żywienie = zdrowy organizm, czyli kilka zasad prawidłowego żywienia” w załączeniu.
Opracowała: A. Załucka
Oddział Laboratoryjny Higieny Żywności i Żywienia WSSE w Krakowie