Relacja z konferencji „Edukuj zdrowo – żywienie w placówkach nauczania i wychowania”

 W dniu 5 października 2017 r. w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się konferencja: „Edukuj zdrowo – żywienie w placówkach nauczania i wychowania”, której celem było przekazanie uczestnikom praktycznych wskazówek z zakresu edukacji konsumenckiej i żywieniowej oraz ułatwienie placówkom wdrażania działań służących kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych u dzieci i młodzieży. Konferencję we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa zorganizowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonała p. Magdalena Koperny, kierownik działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia w WSSE w Krakowie oraz p. Marzena Paszkot, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. rodziny.

22343809 2

 

22281444 1Pierwszą część konferencji poświęcono kwestiom związanym z edukacją konsumencką i realizacją wymogów sanitarnohigienicznych w placówkach oświatowych zgodnie z przepisami prawa.

Praktycznych wskazówek z zakresu edukacji konsumenckiej dostarczyły wystąpienia: p. Marty Tomaszewskiej-Pielachy – dyrektor ds. Żywności i Żywienia Polskiej Federacji Producentów Związek Pracodawców oraz. P Marty Lutak – dietetyk z Banku Żywności w Krakowie. Pierwsza z prelegentek, zaznajomiła uczestników z podstawowymi zasadami ich znakowania oraz czytania etykiet produktów spożywczych na przykładzie różnych grup produktów spożywczych. Z kolei, o tym jak gospodarować żywnością w sposób, który pozwoli zapobiec jej marnotrawieniu opowiedziała p. Marta Lutak. Z ogromnym zainteresowaniem uczestników spotkało się wystąpienie p. Piotra Pokrzywy – kierownika Oddziału Nadzoru Żywienia, Żywności i Procesów Nauczania Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie na temat spełniania wymogów sanitarnohigienicznych w placówkach oświatowych i ich egzekwowania przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

1kz

Tematyka drugiej części konferencji skupiała się wokół zagadnień związanych z edukacją żywieniową.

Jako pierwsza w tej części, głos zabrała p. dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska z Kliniki Pediatrii Gastroenterologii i Żywienia Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, która zaznajomiła uczestników problemem neofobii żywieniowej oraz dostarczyła wiedzy na temat sposobów zachęcania dzieci do jedzenia. W następnej kolejności, p. Tomasz Bochnia, dyrektor ds. produkcji w Wodociągach Krakowskich omówił znaczenie płynów w żywieniu dzieci i młodzieży. O tym jak skutecznie prowadzić edukację żywieniową w placówkach nauczania i wychowania opowiedziała p. Urszula Somow, dietetyk Fundacji Szkoła na Widelcu. Konferencję zwieńczyło wystąpienie p. Barbary Chuchmacz – koordynatora szkolnego programu edukacyjnego Trzymaj Formę! ze Szkoły Podstawowej w Karniowie, która zaprezentowała szereg działań z zakresu edukacji żywieniowej podjętych przez placówkę, którą reprezentuje. Prelegenci w trakcie konferencji jak i po jej zakończeniu udzielali odpowiedzi na liczne pytania uczestników.22292422 6

 Autor: Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia
Data wprowadzenia: 18 października 2017
Data ostatniej aktualizacji: 18 października 2017

Pliki do pobrania: