Szkolenia z zakresu programu edukacyjnego „ARS, czyli jak dbać o miłość?” – Projekt KIK/68

W związku z realizacją 5-letniego Projektu KIK/68 pt. „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu innych środków psychoaktywnych” w lutym 2014 roku Państwowa Inspekcja Sanitarna woj. małopolskiego rozpoczyna kolejny etap kompleksowej edukacji w zakresie profilaktyki uzależnień. Program edukacyjny, autorstwa dra Krzysztofa Wojcieszka pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?” skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych ma na celu ograniczenie używania przez nich substancji psychoaktywnych (alkoholu, tytoniu, narkotyków, w tym środków zastępczych). Program został objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Wdrażany program w sposób kompleksowy odnosi się do profilaktyki uzależnień, wykorzystując w swoich założeniach wartości wyznawane przez młodych ludzi. Tytuł nawiązuje do łacińskiego słowa „ARS” czyli SZTUKA i stanowi równocześnie symbol programu. 
Z treści programu dowiadujemy się, iż nawiązanie, rozwój i trwanie relacji miłości jest swoistą sztuką, że wymaga działania, umiejętności, dojrzałości. O miłość trzeba zadbać, a to wymaga „sztuki”, krótko mówiąc wypracowania pewnych umiejętności. W tym zwłaszcza dojrzałego i bezpiecznego stylu życia. Zdrowy styl życia jest zasadniczym tematem programu, a miłość jest niezbędnym kontekstem treściowym przywołanym ze względów dydaktycznych.

Struktura programu oparta jest na 3 częściach, które mogą być zrealizowane w takcie 6-12 h lekcyjnych:
część I – Ars vivendi – sztuka życia,
część II – Ars amandi – sztuka kochania,
część III- Ars generandi – sztuka rodzenia.

Koordynatorzy szkolni programu, oprócz niezbędnego przygotowania merytorycznego, zdobytego podczas organizowanych szkoleń, otrzymają również pakiety edukacyjne w skład, których wchodzą: podręczniki dla nauczyciela z płytą CD, plakaty, broszury i ulotki dla uczniów, ulotki dla rodziców.

W województwie małopolskim zostaną zorganizowane cztery szkolenia: 
17.02.2014 r. – Kraków,
18.02.2014 r. – Kraków,
19.02.2014 r. – Nowy Sącz,
20.02.2014 r. – Tarnów,
w których  udział wezmą  koordynatorzy szkolni z 302 szkół ponadgimnazjalnych z terenu Małopolski.

Główny Inspektor Sanitarny mając na uwadze, że program jest pierwszym tak dużym przedsięwzięciem ogólnopolskim, które kompleksowo podchodzi do problematyki uzależnień ma nadzieję, że jego realizacja w szkołach ponadgimnazjalnych przyczyni się do podniesienia świadomości społecznej w zakresie skutków ryzykownych zachowań zdrowotnych, co w przyszłości wpłynie na ukształtowanie prozdrowotnych postaw i zachowań młodych Polaków, a także ograniczy podejmowanie przez nich ryzykownych zachowań.

 

 

Agnieszka Hejmo
Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia
Data publikacji: 29.01.2014 r.
Data ostatniej aktualizacji: 29.01.2014 r.
 

Pliki do pobrania: