„Bezpieczne grzybobranie” – podsumowanie szkolenia

W dniach 23, 26 września oraz 2 października 2013, odbyły się szkolenia dotyczące zasad bezpiecznego grzybobrania. Prelegentami byli: Pan Piotr Pokrzywa – kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku, oraz Pani Halina Hawryluk – grzyboznawca. Prowadzący szkolenie są pracownikami Wojewódzkiej Stacji sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

W części pierwszej, prowadzonej przez Pana Piotra Pokrzywę, omówiono przepisy oraz wymagane atesty dotyczące handlu i obrotu grzybami oraz warunki jakie musi spełnić osoba aby ubiegać się o uprawnienia grzyboznawcy i klasyfikatora. Ponadto poruszony został temat dotyczący prawidłowego zbierania grzybów, ich transportu oraz prawidłowej obróbki spożywczej.

Część druga szkolenia, prowadzona przez Panią Halinę Hawryluk, obejmowała prezentacje grzybów jadalnych, trujących i niejadalnych, najczęściej spotykanych w lasach południa Polski. Dokonano porównań wyglądu owocników najczęściej mylonych, wykazano różnice i cechy charakterystyczne, na które należy zwracać  szczególną uwagę, aby uniknąć zebrania grzybów mogących zaszkodzić zdrowiu lub życiu ludzi.

Części merytorycznej szkolenia towarzyszyła wystawa grzybów świeżych, suszonych oraz trwałych eksponatów. Największym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja grzybów zebranych
w podkrakowskich lasach i opatrzonych komentarzem specjalisty. Każdy z uczestników mógł również skorzystać z porad i wskazówek grzyboznawcy.

W szkoleniach brało udział łącznie około 90 osób. Na zakończenie, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom potwierdzający udział w szkoleniu.

Informujemy również, że od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 14:00, można skorzystać z porad grzyboznawcy w zakresie identyfikacji grzybów świeżych i suszonych. Usługa jest bezpłatna.

 

 

 

 

Elżbieta Kuras
Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia
Data wprowadzenia: 03.10.2013
Data ostatniej aktualizacji: 03.10.2013

Pliki do pobrania: