Dni Walki z Rakiem

 

Tylko w 2011 roku zdiagnozowano 71 786 przypadków zachorowań (384,9 na 100 tys. mieszkańców) na nowotwory ogółem wśród mężczyzn i 72 550wśród kobiet (365,0 na 100 tys. mieszkańców). Odsetki potwierdzeń histologicznych wynosi odpowiednio: 84 i 87%! [1]

Europejski Kodeks Walki z Rakiem

1. Nie pal; jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.

2. Wystrzegaj się otyłości.

3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.

4. Spożywaj więcej warzyw i owoców; jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.

5. Jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje alkoholowe – ogranicz jego spożycie: mężczyźni do dwóch porcji* dziennie, kobiety do jednej porcji.

6. Unikaj nadmiernej ekspozycji ma promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.

7. Przestrzegaj ściśle przepisów mających na celu ochronę przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Stosuj się zawsze do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.

8. Bierz udział w programie szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (także przeciwko HPV).

9. Kobiety po 25 roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Badania te powinny być prowadzone w ramach programów podlegający procedurom kontroli jakości zgodnym z „Europejskimi wytycznymi kontrolki jakości badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy”.

10. Kobiety po 50 roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. Badania te powinny być prowadzone w ramach programów podlegający procedurom kontroli jakości zgodnym z „Europejskimi wytycznymi kontrolki jakości mammograficznych badań przesiewowych”.

11. Kobiety i mężczyźni po 50 roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Badania te powinny być prowadzone w ramach programów podlegający procedurom kontroli jakości.

*Porcja alkoholi to 10 g czystego alkoholu. Jest to równowartość 1 kieliszka wódki, 1 małego piwa lub 1 kieliszka wina. [2]

Na terenie województwa małopolskiego, można skorzystać z poniższych programów zdrowotnych w ramach świadczeń finansowanych z budżetu państwa [3]

Program profilaktyki raka piersi

Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie.

Badania w ramach programu wykonują jednostki:

http://www.nfz-krakow.pl/stronadlapacjenta/index.php?site=art&idd=4&ida=17

Program profilaktyki raka szyki macicy

Na raka szyjki macicy chorują kobiety młodsze niż na pozostałe nowotwory narządów płciowych. Zachorowalność wzrasta począwszy od 25 – 29 roku życia. Następnie liczba chorych gwałtownie rośnie, osiągając szczyt w grupie pacjentek między 45 a 49 rokiem życia.

Badania w ramach programu wykonują jednostki:

http://www.nfz-krakow.pl/stronadlapacjenta/index.php?site=art&idd=4&ida=42

 

Bibliografia:

[1] Raporty na podstawie danych Centrum Onkologii, http:/ /epid.coi.waw.pl/krn/ [05.06.2014r.]
[2] Kodeks walki z rakiem, http://www.kodekswalkizrakiem.pl/  [05.06.2014r.]
[3] Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ

 

Agnieszka Kargul
Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia
Data wprowadzenia: 6 czerwca 2014
Data ostatniej aktualizacji: 6 czerwca 2014

 

Pliki do pobrania: