„Dopal Dopalaczom. Wolni od narkotyków – kreatywni w życiu.” Jak budować szkolną profilaktykę?

W roku ubiegłym, z inicjatywy Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we współpracy z partnerami, w ramach kampanii „Dopal Dopalaczom. Wolni od narkotyków – kreatywni w życiu.” przeprowadzony został cykl konferencji szkoleniowych dla pedagogów małopolskich gimnazjów. Podczas konferencji poruszane były ważne tematy dotyczące zagrożenia dla zdrowia jakie niesie używanie środków zastępczych, potocznie zwanych dopalaczami, oraz sposoby minimalizowania ryzykownych zachowań prowadzących do ich używania. Działania podejmowane w ramach kampanii są odpowiedzią na narastający problem odurzania się młodzieży. Z opinii toksykologów, lekarzy oraz terapeutów uzależnień wynika, iż liczba osób sięgających po tzw. dopalacze nieustannie rośnie. Trudność w walce ze środkami zastępczymi stanowi ich wysoka dostępność oraz niskie ceny. Niebezpieczeństwo stosowania dopalaczy jest bardzo duże, a konsekwencje ich przyjmowania mogą być nieodwracalne, niszcząc zdrowie,  nawet prowadząc do zgonu.

Podczas konferencji oprócz informacji dotyczących skali problemu, wpływu dopalaczy na zdrowie i zachowanie ludzi przekazano, także cenną wiedzę z zakresu budowania szkolnej profilaktyki, której celem jest zmotywowanie młodzieży do podejmowania działań służących ich rozwojowi, nie popadanie w nałogi. Podczas tej części spotkania swój autorski program przedstawił m.in. Ambasador Kampanii Pan Roman Bosski – prezes Fundacji Drużyna Mistrzów. Ciekawy projekt promujący sport, muzykę, pasję – alternatywy dla destrukcyjnych zachowań, który trafia do młodzieży, o czym można się przekonać zapoznając się z krótkim filmem zamieszczonym poniżej, prezentującym jedno z wystąpień Fundacji Drużyna Mistrzów w szkole, przeprowadzone po konferencjach. Szkoły zainteresowane współpracą z Fundacją mogą kontaktować się za pośrednictwem maila: biuro@druzynamistrzow.com.

https://youtu.be/-2gE2FlsiOU

 

Konferencje cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród pedagogów z województwa małopolskiego. Łącznie we wszystkich spotkaniach uczestniczyło ok. 900 osób. Każdy z uczestników otrzymał materiały konferencyjne oraz na stronie WSSE w Krakowie umieściliśmy nagrania wystąpień prelegentów wsse.krakow.pl/strona2/index.php/57-dzialanie/promocja-zdrowia/410-podsumowanie-dzialan-konferencje-pt-jak-budowac-szkolna-profilaktyke-uzywania-nowych-substancji-psychoaktywnych.

Natalia Synowska
Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia
Data wprowadzenia: 20 stycznia 2016
Data ostatniej aktualizacji: 20 stycznia 2016

 

Pliki do pobrania: