Rak szyjki macicy jest wśród Polek do 45 roku życia, drugim po raku piersi, najczęściej występującym nowotworem. Każdego dnia 10 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 5 z nich umiera z powodu zbyt późnej diagnozy!
Wcześnie wykryty rak szyjki macicy na etapie stanów przedrakowych daje szansę na niemal 100% wyleczenie, dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych! Podstawowym badaniem, które umożliwia wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie jest cytologia. Cytologia jest badaniem bezbolesnym, skutecznym i bezpiecznym, które pozwala na wykrycie zmian nowotworowych, jeszcze zanim pojawią się objawy.
Każda kobieta po 25 roku życia powinna wykonywać badanie cytologiczne nie rzadziej niż co trzy lata lub częściej, zgodnie ze wskazaniami lekarza (Panie w wieku 25-59 lat mają prawo do wykonania bezpłatnej cytologii raz na trzy lata). Panie, które rozpoczęły inicjację seksualną we wcześniejszym wieku, powinny wykonać badanie cytologiczne w ciągu 3 lat od pierwszej inicjacji seksualnej.
Istnieje również możliwość wykonania odpłatnego szczepienia przeciwko zakażeniu ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV), będącego jednym z najlepiej udokumentowanych i najważniejszych czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Szczepienie przeciwko HPV jest zalecane przez Ministerstwo Zdrowia i znajduje się w kalendarzu szczepień (Program Szczepień Ochronnych na 2019 rok: https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2018/01/akt.pdf). Szczepienie zaleca się wykonać jeszcze przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej.
Wszystkie Panie serdecznie zachęcamy do wykonywania regularnych badań i zadbania o swoje zdrowie!