Europejski Tydzień Szczepień 2018: szczepienie to indywidualne prawo i podział odpowiedzialności
W 2018 roku już po raz XIII świętowany będzie Europejski Tydzień Szczepień Ochronnych, którego obchody przypadają na ostatni tydzień kwietnia
tj. 23-29. Inicjatywa ta prowadzona jest już od 2005 r., jej celem jest podnoszenie świadomości na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia ludzi. W tym roku Europejski Tydzień Szczepień skupia się wokół praw jednostki do szczepień i wspólnej odpowiedzialności za pomoc w „wypełnianiu luk w zakresie szczepień”, a tym samym ochrona siebie i osób z otoczenia przed groźnymi chorobami.
W regionie europejskim dostęp do szczepień, wykonywanych u dzieci, jest powszechny. Prowadzone są liczne działania na rzecz promocji szczepień ochronnych, w tym mające na celu eliminację odry i różyczki.
Niestety korzyści ze stosowania szczepień nie są równomiernie rozłożone, nadal zbyt duża liczba dzieci nie jest objęta szczepieniami. W 2016 r. 1 na 15 niemowląt w regionie europejskim nie otrzymało pierwszej dawki szczepionki przeciwko odrze, a 1 na 21 nie otrzymało wszystkich zalecanych dawek szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i śwince. Takie luki w wyszczepialności powodują, że wracają choroby, których można uniknąć (!).
Szczepionki zapewniają indywidualną ochronę przed groźnymi chorobami, ale korzyści jakie wynikają z ich stosowania nie kończą się na tym. Istnieje bowiem grupa osób, która z różnych powodów zdrowotnych nie może zostać zaszczepiona, wówczas przed chorobami chroni ich tzw. odporność zbiorowiskowa, która polega na zmniejszaniu się ryzyka zachorowania osoby nieuodpornionej, jeśli w danej populacji jest dostatecznie wysoki odsetek osób zaszczepionych (ochrona pośrednia). Kiedy wszystkie kwalifikujące się do szczepień osoby, w danej społeczności, zostaną zaszczepione nie ma wówczas wystarczającej liczby osób podatnych na podtrzymanie transmisji choroby zakaźnej. Tym samym chronione są osoby najbardziej narażone (niezaszczepione) na zachorowanie.
Każda osoba zasługuje na szczepienie i na każdej osobie spoczywa społeczna odpowiedzialność za ochronę tych, którzy sami nie mogą się chronić.