Jak chronić się przed upałem?

Upalne lato, które dotarło do naszego kraju cieszy wiele osób, jednak może ono wywoływać negatywne skutki dla naszego organizm. Termometry pokazują powyżej 30oC, a temperatura optymalna dla naszego organizmu, to 20-24o C. Aby ustrzec się przed negatywnymi skutkami upałów, należy unikać słońca w godzinach 10-17, pozostając w domu. Osoby, które bezwzględnie muszą pozostać poza budynkiem, w godzinach tych powinny pozostać w cieniu, lub jak najczęściej wchodzić do chłodnych pomieszczeń. W tym czasie należy ograniczyć spacery oraz wysiłek fizyczny, a także szczególnie uważać na dzieci i osoby starsze. Konieczne jest noszenie nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych, a także stosowanie kremów z filtrem UV. Noszone ubrania powinny być luźne, bawełniane i w jasnych kolorach (odbijających promienie słoneczne).

Podczas upałów zalecane jest picie dużej ilości wody i soków owocowych, ponieważ organizm oddając ciepło, traci dużą ilość płynów. Należy unikać  natomiast picia alkoholu i kawy.  Spożywane posiłki powinny być lekkostrawne, zawierające duże ilości owoców i warzyw. 

Zalecane są również w ciągu dnia chłodne kąpiele lub prysznice, ochładzające organizm. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie przypomina, iż fontanny nie są miejscami przeznaczonymi do kąpieli!

Okna będące w bezpośrednim nasłonecznieniu, powinny być zasłonięte i zamknięte, aby zapewnić przepływ powietrza, należy je otworzyć w nocy, kiedy temperatura powietrza jest niższa.

Osoby, które w upalne dni odczuwają ból, zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty czy kurcze mięśni (zwłaszcza brzucha i nóg) powinny zgłosić się do lekarza.

Natalia Synowska
Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia
Data wprowadzenia: 8 lipca 2014 r.
Data ostatniej aktualizacji: 8 lipca 2014 r.

Pliki do pobrania: