Lotnisko Kraków Airport wdrożyło procedury w związku z koronawirusem

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice wdrożył procedury w związku z epidemią choroby wywołanej przez koronawirusa. Od wtorku pracownicy lotniska mierzą temperaturę pasażerom przylatującym z północnych Włoch. Do tej pory u żadnego z nich nie wykryto gorączki.

„Pasażerowie podchodzą do tych procedur z ufnością i zrozumieniem sytuacji” – powiedziała PAP w środę rzeczniczka Kraków Airport Natalia Vince.

Według niej, we wtorek lotnisko przyjęło cztery samoloty z północnych Włoch; w środę planowany jest przylot kolejnych trzech maszyn. Temperatura ciała sprawdzana jest u osób przylatujących z takich miast jak: Mediolan, Wenecja, Bolonia, a także Rzym. W sumie jest to kilkuset pasażerów dziennie.

Krakowskie lotnisko – zaznaczyła Vince – jest w stałym i bezpośrednim kontakcie z wojewódzkimi służbami sanitarnymi, Główną Inspekcją Sanitarną, MSZ i wszystkimi merytorycznymi instytucjami.

„W ramach działań prewencyjnych, zgodnie z obwieszczeniem GIS prowadzimy akcje informacyjną wśród pasażerów przylatujących z rejonów zagrożonych koronawirusem, w tym także z Włoch pozostając w kontakcie z liniami lotniczymi, innymi portami lotniczymi i wszystkimi służbami” – wskazała rzeczniczka.

Cały czas na lotnisku funkcjonują służby ratownictwa medycznego służące pomoc pasażerom w każdej sytuacji problemów ze zdrowiem.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W ubiegłym roku przyjął ponad 8,4 mln pasażerów. W obowiązującym zimowym rozkładzie lotów 24 przewoźników oferuje z krakowskiego lotniska ponad 130 regularnych połączeń.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zgodnie z ostatnim raportem WHO z 24 lutego na świecie potwierdzono blisko 80 tys. przypadków zarażeń koronawirusem. W Chinach potwierdzono ponad 77 tys. zarażeń i zanotowano ponad 2,5 tys. ofiar śmiertelnych. Poza Państwem Środka potwierdzono ponad 2 tys. przypadków zachorowań w 29 państwach, m.in. w Iranie, Włoszech, Niemczech i we Francji. Poza Chinami wirus spowodował 23 zgony.

We wtorek zanotowano również pierwszy przypadek koronawirusa w Hiszpanii kontynentalnej. W ostatnich dniach największe emocje wywołał znaczny wzrost liczby zachorowań w północnych Włoszech. Dziewięć zgonów zanotowano dotąd w Lombardii, a dwa w Wenecji Euganejskiej – te dwa regiony na północy są ogniskami koronawirusa. Liczba osób zarażonych w całym kraju wynosi 322, a w ciągu niecałej doby zmarły cztery osoby.