Światowy Dzień Rzucania Palenia w WSSE w Krakowie

Jak co roku w trzeci czwartek listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia.  Tym roku dzień ten przypadł na 21.11.2019r.

Przypomnijmy, że inicjatorem akcji był amerykański  dziennikarz Lynn  Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów.  Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym od 1991 w Polsce.

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie zorganizowaliśmy punkt gdzie wykonywane były pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu i ciśnienia tętniczego.

Rozmawialiśmy o skutkach palenia papierosów, nowym zagrożeniu dla zdrowia jakim jest moda
na e-papierosy.

Każdy kto zgłosił się do nas na badanie otrzymał jabłko, pachnące i pełne witamin.

O szkodliwości palenia wiemy wiele, a jednak wciąż sięgamy po papierosy i e-papierosy.

Każdy wypalony papieros kosztuje nas 11 minut z naszego życia, palacze żyją od 10 do 15 lat krócej. Substancje zawarte w papierosach osłabiają system odpornościowy organizmu. System immunologiczny potrzebuje pół roku, by dojść do siebie, a dopiero po roku od odstawienia palenia ryzyko zawału serca u palaczy spada o połowę.

Trzeba aż 10 lat bez papierosów, by zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka płuc.

Najnowsze wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu w Polsce, przeprowadzonych przez KANTAR Polska (2019 r), na zlecenie GIS, jednoznacznie wskazują na tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy – z 31% w 2011 roku do 21% w 2019 roku oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły.

Spadek liczby palaczy zauważa się zwłaszcza wśród kobiet. Powód, to miedzy innymi,  moda na zdrowy tryb życia i piękny wygląd, a przecież tytoń powoduje matowienie cery, żółknięcie zębów, wydzielanie nieprzyjemnego zapachu z ust, obniża kondycję fizyczną i powoduje szereg chorób.

Nie bez znaczenia jest też świadomość szkodliwości palenia w ciąży. U palaczek zwiększa się ryzyko poronienia i zgonu dziecka w okresie okołoporodowym. Natomiast palenie w ciąży prowadzi do poważnych dysfunkcji w rozwoju płodu.

W 2019 roku zauważalny jest spadek odsetka osób, które próbowały rzucić palenie – różnica 7 punktów procentowych w porównaniu z wynikami z 2017 roku (16% wobec 23%).

Przewlekłe choroby niezakaźne w tym, te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny
w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt  chorób układu krążenia, układu  oddechowego i innych narządów. Około 90% chorych na raka płuc to palacze. Mimo to (KANTAR Polska 2019):

  • W dalszym ciągu prawie ¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy.
  • Tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz większości palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących. 8% palących Polaków przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci, natomiast w obecności kobiet ciężarnych zdarza się zapalić 1% palaczy.
  • 34% Polaków mówi, że w ich domach pali się tytoń!
  • Mimo zakazu reklamy, aż 15% palących zetknęło się z jakąś formą reklamy i marketingu papierosów!

W ciągu kilku ostatnich lat dało się zauważyć trend na e-palenie, które stało się niezwykle popularne wśród młodych ludzi i nastolatków.

Minister Edukacji Narodowej skierował do szkół, przygotowany wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów
w przyszłości.

Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają
i wpływają negatywnie na zdrowie jak papierosy tradycyjne.

E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200oC, tworząc przy tym aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne.

Użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Mogą go również wdychać osoby postronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze.

Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej liczbie bardzo młodych osób palących
e-papierosy, które trafiają do szpitali z problemami oddechowymi. Jedynym czynnikiem wspólnym
w tych przypadkach jest używanie e-liquidów.

Elektroniczne papierosy miały wspomagać walkę z uzależnieniem od palenia tytoniu, tymczasem według danych amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) liczba nastolatków przyznających się do palenia e-papierosów w ciągu ostatniego miesiąca tylko pomiędzy 2017 a 2018 rokiem wzrosła aż o 36 proc. (z 3,6 mln do 4,9 mln).

Pliki do pobrania: