Wojewódzka kampania społeczna „Zalecam test na HIV”

Z inicjatywy Zespołu ds. realizacji  Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w Małopolsce, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie rozpoczęła w dniu 16 maja 2016 roku wojewódzką kampanię społeczną „Zalecam test na HIV”  skierowaną do środowisk medycznych – w szczególności lekarzy ginekologów oraz pielęgniarek i położnych, a poprzez te grupy zawodowe – do młodych kobiet, ich partnerów oraz ogółu społeczeństwa.

Celem kampanii jest zmniejszenie liczby zakażeń HIV wśród nowo narodzonych dzieci oraz zwiększenie świadomości dotyczącej testowania w kierunku HIV wśród osób dorosłych.

Uzasadnienie:

Wiele osób niesłusznie uważa, że problem HIV ich nie dotyczy, przez co o swoim zakażeniu dowiadują się zbyt późno. Konsekwencją tego są między innymi dzieci , które rodzą się zakażone tym groźnym wirusem. Każdego roku w Polsce odbywa się około 70-100 porodów u kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV. Niestety ciągle jednak zdarzają się przypadki rozpoznania zakażenia HIV u kobiety dopiero po rozpoznaniu zakażenia HIV u dziecka. Można temu zapobiec – wystarczy, żeby przyszła mama wykonała w ciąży test na HIV i poddała się leczeniu, gdyby wynik okazał się pozytywny. Wykonując test w kierunku HIV, kobieta ratuje nie tylko swoje życie, lecz także daje szansę na zdrowe życie swojemu dziecku. W Polsce jedynie co dziesiąta kobieta w ciąży wykonuje test na HIV. Jest to dramatycznie niski wskaźnik w porównaniu do innych krajów Europy (np. w Anglii, Francji ok. 98% kobiet ciężarnych wykonuje ten test).

 

Test na HIV, zgodnie ze standardami opieki medycznej nad kobietą w ciąży, powinien zostać wykonany do 10. tygodnia ciąży oraz pomiędzy 33. a 37. tygodniem. Nie wszystkie kobiety w ciąży wykonują test, choć to badanie pozwala zastosować leki, które chronią dziecko przed zakażeniem. Szacuje się, że w Polsce 50% osób zakażonych HIV nie wie o swoim zakażeniu. Według badań osoby nieświadome swego zakażenia są źródłem 70% nowych zakażeń a ponad 100 dzieci jest objętych leczeniem antyretrowirusowym.

Organizatorem kampanii jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, koordynator Zespołu ds. realizacji  Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w województwie małopolskim.

Działania te są kontynuacją ogólnopolskiej kampanii „Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka™” realizowanej przez Krajowe Centrum ds. AIDS w 2015 roku.

Patronat honorowy nad kampanią sprawują Wojewoda Małopolski Józef Pilch oraz Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego.

Partnerami kampanii są: PSSE woj. małopolskiego, Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych,.

Test na HIV to standardowe badanie wykonywane z krwi, które może zrobić dla zdrowia matki i dziecka wiele dobrego. Ten przekaz będzie kierowany do odbiorców w internecie i w mediach.

Materiały kampanijne:

  • List otwarty Profesora UJ dr hab. med. Huberta Hurasa Wojewódzkiego Konsultanta w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii dla województwa małopolskiego oraz Tadeusza Wadasa Przewodniczącego Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych do Lekarzy Ginekologów, Pielęgniarek i Położnych, a także Jarosława Foremnego Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
  • Plakat
  • Ulotka dla kobiet
  • Ulotka dla ginekologów
  • Raport z badania. Postawy kobiet w ciąży i planujących ciążę wobec testowania w kierunku HIV http://www.aids.gov.pl/kampanie/1test.2zycia/pliki/Raport_z_badania_Postawy_kobiet_w_ciazy_KCdsAIDS.pdf

Materiały kampanijne mają na celu informowanie kobiet o celowości wykonania testu na HIV na etapie planowania ciąży i w jej trakcie. Przyszłe mamy dowiedzą się, że test na HIV jest standardowym elementem opieki nad ciężarną, co zmniejsza lęk przed wykonaniem badania. Test na HIV jest jednym z działań na rzecz zapewnienia dobrego zdrowia matki i dziecka, stoi na równi z innymi badaniami wykonywanymi w ciąży. Informacja adresowana do ginekologów będzie zachęcać do informowania i kierowania pacjentek w ciąży na to badanie.

Program kampanii:

Kampania została zainaugurowana 16 maja  2016 r. na posiedzeniu Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w województwie małopolskim.

Partnerzy kampanii otrzymają List otwarty oraz plakat w wersji elektronicznej.

List otwarty do ginekologów i położnych oraz plakat zostaną wykorzystane przez partnerów kampanii, m.in. Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, Małopolską Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych, stacje sanitarno-epidemiologiczne woj. małopolskiego w działaniach informacyjnych oraz będą przekazywane do odbiorców docelowych w gabinetach lekarskich, przychodniach i szpitalach na terenie Małopolski.

Promocja działań w mediach:

7 lipca 2016 r. w Radiu Kraków odbyła się audycja Przed hejnałem pt. „Ciąża a wirus HIV”, z udziałem Grażyny Przeźmińskiej z Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie oraz dr Andrzejem Jaworowskim, z-cą kierownika bloku porodowego Kliniki Położnictwa i Perinatologii Collegium Medicum UJ, prowadzona przez Sylwię Paszkowską.

http://www.radiokrakow.pl/audycje/przed-hejnalem/ciaza-a-wirus-hiv/

Grażyna Przeźmińska
Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia
Data wprowadzenia: 18 maja 2016
Data ostatniej aktualizacji: 8 lipca 2016

 

Pliki do pobrania: