Zakażenia koronawirusem MERS-CoV w w Korei Południowej

Wg danych WHO do dnia 12.06.2015 r. ogółem na świecie odnotowano 1289 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia MERS-CoV, w tym co najmniej 455 przypadków śmiertelnych. W Korei Południowej odnotowano 126 zachorowań (w tym 11 śmiertelnych). U jednego z chorych zakażenie zostało potwierdzone podczas jego pobytu na terenie Chin.

Wszystkie odnotowane jak dotąd zachorowania mają bezpośredni związek z pobytem w krajach Bliskiego Wschodu lub pośrednio wynikają z kontaktu z osobami, które przebywając w tym regionie uległy zakażeniu, a następnie powróciły do rodzimego kraju.

W chwili obecnej za najbardziej prawdopodobne źródło wirusa MERS-CoV dla ludzi uważa się wielbłądy. Wirus może znajdować się w wydzielinie dróg oddechowych, kale, moczu oraz w mleku zakażonych zwierząt.

Kontakt z tymi wydzielinami może spowodować przeniesienie zakażenia. W określonych warunkach może dojść również do dalszego przeniesienia zakażenia – z człowieka na człowieka – wśród osób mających bliski kontakt z osobami chorymi, włączając w to rodzinę, pracowników służby zdrowia oraz innych pacjentów.

Przypadki zakażenia nowym koronawirusem MERS-CoV przebiegają z objawami ciężkich infekcji układu oddechowego, z poprzedzającymi je niespecyficznymi objawami takimi jak: gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu, a także z objawami ze strony układu pokarmowego takimi jak: biegunka, wymioty, ból brzucha. Odnotowuje się także zachorowania o przebiegu łagodnym lub całkowicie bezobjawowym.

Według ECDC, chociaż zachorowania w przebiegu zakażenia MERS-CoV w Korei Południowej stanowią dotychczas największą odnotowaną poza Półwyspem Arabskim grupę przypadków, grupa ta jest ograniczona do pacjentów, bliskich krewnych pacjentów, osób odwiedzających
i pracowników ochrony zdrowia w kilku placówkach powiązanych z przypadkiem indeksowym. Ognisko to jednak nie stanowi zwiększonego ryzyka infekcji dla osób podróżujących do Korei Południowej.

Według ekspertów WHO utrwalenie transmisji wirusa wśród ludzi jest mało prawdopodobne, potencjał pandemicznego szerzenia się wirusa jest bardzo niski, a jego zakaźność nie ulega zmianom.

WHO nie zaleca wprowadzania żadnych ograniczeń w ruchu pasażerskim ani towarowym, jakkolwiek turyści wybierający się w podróż w rejon Bliskiego Wschodu powinni stosować zalecane środki ostrożności.

Obywatele państw Unii Europejskiej odwiedzający tereny Korei Południowej powinni przestrzegać ogólnych zasad higieny, które zmniejszają ryzyko zakażenia się różnymi patogenami:

– często myć ręce z użyciem wody, mydła oraz środka dezynfekującego,

– unikać spożywania niedogotowanego/niedosmażonego mięsa i niepasteryzowanego mleka, zwłaszcza pochodzącego od wielbłądów,

– unikać spożywania żywności przygotowanej w nieodpowiednich warunkach sanitarnych,

– myć owoce i warzywa przed spożyciem,

– zachowywać odpowiednie środki ostrożności w kontaktach z osobami   chorymi, zwłaszcza mającymi objawy grypopodobne, biegunkę (lub inne objawy nieżytu żołądkowo-jelitowego).

Szczególną ostrożność należy zachować podczas wizyt lub pobytu w placówkach ochrony zdrowia, gdzie dochodzi do większości zakażeń wtórnych.

Ponadto należy:

– unikać odwiedzania farm z domowymi lub dzikimi zwierzętami.

– unikać kontaktu z wydzielinami i wydalinami zwierząt (zwłaszcza moczu i kału).

– zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią objawy choroby ze strony układu oddechowego podczas przebywania na obszarze Korei Południowej lub w ciągu 14 dni od daty powrotu, udzielając informacji na temat historii podróży, możliwych kontaktów ze zwierzętami lub chorymi ludźmi. W miarę możliwości, informacja o historii podróży powinna być przekazana jeszcze przed wejściem na teren pomieszczeń placówki ochrony zdrowia.

Osoby chore powinny:

–  zachować odpowiednie środki higieny podczas kaszlu, kichania (w czasie kaszlu i kichania zakrywać nos i usta chusteczką jednorazową, a w przypadku braku chusteczek – kaszleć i kichać w zgięcie łokciowe),

–  unikać bliskiego kontaktu z innymi osobami,

– unikać udziału w przygotowaniu posiłków,

– często myć ręce z użyciem wody, mydła i środka dezynfekującego,

–  stosować się do zasad higieny osobistej.

 

W przypadku zawleczenia takiej choroby do Polski uruchamiane zostają procedury zabezpieczające rozprzestrzenianie się tej choroby.

Źródło:

http://gis.gov.pl/ckfinder/userfiles/files/EP/informacje%20dla%20podr%C3%B3%C5%BCuj%C4%85cych/12_06-%20MERS.pdf

http://www.emro.who.int/surveillance-forecasting-response/emerging-diseases/mers-cov.html

 

Oddział Nazdroru Epidemiologii
Data wprowadzenia: 15 czerwca 2015
Data ostatniej aktualizacji: 15 czerwca 2015

Pliki do pobrania: