Żółty Tydzień (29 października – 4 listopada) – akcja edukacyjna na temat WZW B

32. edycja Żółtego Tygodnia poświęcona została profilaktyce wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B) w grupie osób urodzonych przed 1986 rokiem, które nie zostały objęte obowiązkiem szczepienia przeciwko WZW B. Celem tegorocznej akcji jest uświadomienie społeczeństwu jak duże zagrożenie zdrowotne stanowią powikłania będące następstwem wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz w jaki sposób skutecznie chronić się przed zakażeniem tym wirusem.

WZW typu B jest najczęściej występującą wirusową chorobą wątroby. Co roku 1500 Polaków ulega zakażeniu WZW typu B, a szacuje się, że około 500 000 Polaków może być nosicielami wirusa! Wirus HBV, wywołujący WZW typu B jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV i bardziej niż wirus HIV odporny na czynniki środowiskowe oraz środki chemiczne.

Do zakażenia wirusem HBV może dojść w wyniku kontaktu z osobą zakażoną wirusem HBV. Wirus znajduje się w płynach ustrojowych osoby zakażonej tj.: krwi, nasieniu, wydzielinie z dróg rodnych, mleku kobiecym (ostra faza WZW B), ślinie (w wyniku ugryzienia) i innych płynach ustrojowych zanieczyszczonych krwią. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą krwi związaną z naruszeniem ciągłości tkanek: w trakcie zabiegów medycznych, stomatologicznych, kosmetycznych (tatuaż, manicure, przekłucie uszu), poprzez kontakt z raną ciętą. Ryzyko zakażenia wirusem HBV istnieje także podczas porodu (z zakażonej mamy na dziecko), stosunku seksualnego, korzystania z golarki czy szczoteczki do zębów, które miały kontakt z krwią osoby zakażonej wirusem.

Zakażenie wirusem HBV jest trudno rozpoznać ze względu na brak specyficznych objawów. U części chorych zakażenie wirusem może objawiać się poprzez: uczucie zmęczenia, obniżony nastrój, brak apetytu, ciemne zabarwienie moczu, zaburzenia w pracy układu pokarmowego, zażółcenie skóry i białek oczu.

Zakażenie może przejść w formę przewlekłą, prowadząc tym samym do stopniowego uszkodzenia wątroby i ciężkich powikłań: marskości i niewydolności wątroby. U 20-30% z przewlekłym WZW B rozwija się pierwotny rak wątroby. Niestety bardzo często osoby o swojej chorobie dowiadują się zbyt późno.

Szczepienie przeciwko WZW typu B jest podstawą profilaktyki, które pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątrobowokomórkowego! Szczepienie pozwala zapobiec rozwojowi przewlekłego WZW typu B w 95%!

Pliki do pobrania: