W związku z podpisaną 17 stycznia br. deklaracją współpracy pomiędzy Głównym Inspektorem Sanitarnym a Ministrem Edukacji Narodowej na rzecz rozwoju edukacji zdrowotnej w środowisku szkolnym, Państwowa Inspekcja Sanitarna włączy się w działania zmierzające do rozwiązania problemu zbyt ciężkich tornistrów.
Jednym z warunków właściwego i normalnego rozwoju fizycznego dziecka jest kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Złe nawyki związane z noszeniem zbyt dużego obciążenia na plecach oraz utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała, mogą przyczynić się do bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc i nieprawidłowej statyki ciała, a w efekcie doprowadzić do poważnych schorzeń ortopedycznych i neurologicznych.
Na mocy zawartej deklaracji, dzień 1 października został ogłoszony Ogólnopolskim Dniem Tornistra. Celem Ogólnopolskiego Dnia Tornistra jest zainicjowanie skutecznych działań na rzecz edukacji prozdrowotnej ukierunkowanej na profilaktykę wad postawy u najmłodszych. Wydarzenie to ma mieć zasięg ogólnopolski, w ramach, którego w okresie od 1 do 31 października w wybranych szkołach podstawowych na terenie każdego z województw zostanie przeprowadzone badanie obciążenia uczniów ciężarem tornistrów. Badanie – analogicznie jak w 2016 roku – ma na celu zbadanie skali problemu i podjęcie w tym zakresie stosownych działań.