PODSUMOWANIE Dnia Otwartego w WSSE w Krakowie – 12 kwietnia 2014 r.

12 kwietnia 2014 roku był Dniem Otwartym w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem: Bezpieczne otoczenie to zdrowie dzieci.

Cykl wykładów nt. różnych aspektów bezpieczeństwa i zdrowia dzieci, rozpoczęła prezentacja raportu „Bezpieczeństwo w małopolskich przedszkolach”, przedstawiona przez Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Michała Seweryna. Kolejne dwa dotyczące chorób infekcyjnych i pasożytniczych u dzieci oraz faktów i mitów nt. szczepień ochronnych, zaprezentowały Panie: dr med. Anna Gorczyca, Ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych Dzieci i Hepatologii Dziecięcej oraz lek. med. Danuta Jurkiewicz-Badacz, Kierownik Centrum Szczepień, obie z Krakowskiego Szpitala Klinicznego im. Jana Pawła II.

Wydarzenie obfitowało w różnego rodzaju atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych uczestników. Największym zainteresowaniem cieszył się kącik zabaw dla dzieci, w którym wolontariusze Fundacji Kraina Zdrowia dbali o bezpieczeństwo i zapewniali najmłodszym liczne atrakcje. Przegląd stomatologiczny prowadzony przez lekarzy stomatologów także z tej Fundacji umożliwił skontrolowanie zdrowia jamy ustnej u najmłodszych uczestników. Miła atmosfera zachęcała dzieci i rodziców do skorzystania z tej profesjonalnej, nieodpłatnej usługi.

Wiele radości dostarczyła dzieciom (i dorosłym) prezentacja wozu strażackiego w wykonaniu przedstawicieli Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Także radiowóz i ambulans stanowiły dużą atrakcję, z której chętnie korzystali najmłodsi.

Wybitnymi animatorami zabaw okazali się wolontariusze z Fundacji Dr Clown, których umiejętności przyciągały do wspólnej zabawy dzieci i dorosłych. Także studenci Uniwersytetu Pedagogicznego zapewniali atrakcje w postaci gier integracyjnych i licznych zabaw na świeżym powietrzu.

Wśród dorosłych dużą popularnością cieszyły się badania stężenia glukozy we krwi , pomiar stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz pomiar ciśnienia tętniczego, które prowadzili wolontariusze z organizacji IFMSA Poland. Stowarzyszenie IFMSA zapewniło tez ciekawą atrakcję dla dzieci – kącik medyczny, w którym dzieci miały okazję wcielić się w rolę lekarza i pielęgniarki i udzielić pomocy chorującym maskotkom.

Wielu uczestników skorzystało z możliwości obejrzenia laboratorium mikrobiologii, na co dzień niedostępnego dla klientów Stacji, oraz uczestniczyło w pokazach laboratoryjnych, np. pomiarze pola elektromagnetycznego emitowanego przez telefony komórkowe.

Cieszymy się, że tak licznie przybyli Państwo, aby towarzyszyć nam w obchodach Dnia Otwartego. Mamy nadzieję, że atrakcje, które z tej okazji przygotowaliśmy, umiliły czas i dostarczyły licznych wrażeń. Mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku, z tej samej okazji, w tym samym miejscu.

Serdeczne podziękowania składamy firmom i instytucjom, które zaangażowały się w organizację wydarzenia:

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie
Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN
Coradea Sp. z o.o.
IFMSA-Poland Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny
Centrum Rodzinki Sp. z o.o.
Związek Harcerstwa Polskiego
Fundacja Dr Clown
Fundacja Kraina Zdrowia

Za wsparcie medialne dziękujemy patronom, którymi byli:

TVP Kraków
Radio Kraków
 

Elżbieta Kuras
Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia
Data wprowadzenia: 16 kwietnia 2014
Data ostatniej aktualizacji: 16 kwietnia 2014

 

Galeria zdjęć:

Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny – dr Michał Seweryn. Prezentacja raportu „Bezpieczeństw w małopolskich przedszkolach”.

Uczestnicy Dnia Otwartego – wykłady.

Wolontariusze ze Stowarzyszenia IFMSA – badanie stężenia glukozy we krwi, pomiar stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz pomiar ciśnienia krwi.

Kącik Medyczny dla dzieci zorganizowany przez wolontariuszy Stowarzyszenia IFMSA.

Kącik zabaw dla dzieci stworzony dzięki uprzejmości p. Agnmieszki Latochy z Centrum Rodzinki.
Dzieci bawią się pod opieka wolontariuszy z Fundacji Kraina Zdrowia.

Atrakcja dla małych i dużych – Wóz strażacki i dzielni strażacy.
Dzięki uprzejmości Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Ambulans również wzbudzał zainteresowanie wśród uczestników Dnia Otwartego.
Dzięki uprzejmości firmy Coradea Sp. z o. o.

Radiowóz, Panowie Policjanci i Inspektor Wawelek – dzięki uprzejmości Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Smaczny i zdrowy poczęstunek zorganizowany w ramach współpracy z marką Żywiec Zdrój oraz Tymbark. Dziękujemy!

Gry i zabawy dla najmłodszych. Animatorami zabaw byli wolontariusze z Fundacji Dr Clown.

Harcerze z 3 Pruskiej Drużyny Harcerzy „Gniazdo” uczą najmłodszych udzielania pierwszej pomocy.

Malowanie twarzy w wykonaniu wolontariuszy Fundacji Dr Clown.

Dzień Otwarty w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie – 12 kwietnia 2014 r.

Pliki do pobrania: