UWAGA: WAŻNA INFORMACJA!
Od 29 października 2020 r. niniejsza strona jest STRONĄ ARCHIWALNĄ!
Prawidłowy adres strony WSSE w Krakowie:
https://www.gov.pl/web/wsse-krakow
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie
Szanowni Państwo!
Prosimy o zapoznanie się z komunikatem Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotyczącym utrudnień w kontakcie z WSSE w Krakowie.
przekazujemy informacje o laboratoriach wykazanych przez Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego jako wykonujące badania w kierunku SARS-CoV-2. Szczegóły w załączniku.
Szanowni Państwo,
Informujemy, iż na terenie województwa małopolskiego, na podstawie polecenia Wojewody Małopolskiego, zostało utworzone izolatorium w hotelu WM Hotelu System w Krakowie
Szanowni Państwo,
w związku ustanowieniem określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. (Dz. U. poz. 878 z późn. zm. ), w trosce o bezpieczeństwo Państwa i Państwa rodzin, kierując się dobrem zarówno klientów jak i pracowników Wojewódzkie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie – zwanej dalej „WSSE w Krakowie” – podjąłem decyzję o ograniczeniu z dniem 26 maja 2020 r. realizacji zadań statutowych WSSE w Krakowie.
Szanowni Państwo,
z dniem 26 października 2020 r., w związku z wejściem w życie zmian rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1758, z późn. zm.), wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1871):
Więcej „Komunikat MPWIS dot. nowych zasad obejmowania obowiązkową kwarantanną”
W związku z trwającym na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanem zagrożenia epidemicznego, ze względu na charakter pracy, kierując się dobrem zarówno klientów/stron jak i pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, a w części odpowiednio również powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w Małopolsce, WSSE w Krakowie wstrzymuje do odwołania przyjmowanie próbek kału do badań z dniem 2 listopada 2020 r.
Szanowni Państwo!
W związku z dużą liczbą zapytań dot. przedłożenia dokumentów pracodawcy w związku z przebywanie pracownika na kwarantannie, informujemy, że:
Osoba świadcząca pracę po skierowaniu przez właściwą jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej ma obowiązek poinformować pracodawcę o nieobecności w pracy z ww. przyczyny i przekazać ją w każdy możliwy sposób – mailem, telefonicznie.
Więcej „Pracownik na kwarantannie – obowiązki pracownika, uprawnienia pracodawcy”
Szanowni Państwo!
Prosimy o zapoznanie się z komunikatem dot. informacji na temat prac Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej nad kolejnymi zmianami dyrektywy 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagennych podczas pracy.
Prosimy o zapoznanie się z informacją dot. postępowania w przypadku wystąpienia objawów COVID-19 i postępowania po otrzymaniu dodatniego wyniku testu w kierunku SARS CoV-2.
Zagrożenie:
W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Escherichia coli wytwarzające toksynę Shiga (STEC) w 1 z 5 badanych próbek produktu: „Tatar wołowy. Kraina Mięs”.
Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej, bezkrwawej biegunki. W rzadkich przypadkach może wystąpić znaczne pogorszenie stanu zdrowia objawiające się, jako zespół hemolityczno-mocznicowy (ang. hemolytic-uremic syndrome, HUS) lub jeszcze rzadziej jako zakrzepowa plamica małopłytkowa.
Zagrożenie:
W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Salmonella spp. w 2 z 5 badanych próbek mięsa z indyka na kotlety.
Produkt jest przeznaczony do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy.