Jensen 1994
Współczesna epidemia chorób cywilizacyjnych jest wyzwaniem dla każdego systemu ochrony zdrowia. Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na nasze zdrowie to te związane ze stylem życia i na które mamy wpływ.
Tylko powszechna, akceptowana i racjonalna profilaktyka schorzeń najbardziej społecznie obciążających, powiązana z edukacją społeczną i promocją zdrowego stylu życia może być skutecznie opanować tą epidemię.
Promocję zdrowia rozumiemy jako tworzenie warunków ułatwiających i zachęcających do prozdrowotnego stylu życia. Działania z zakresu promocji zdrowia mają na celu zwiększanie kontroli nad swoim zdrowiem. Obok profilaktyki i edukacji zdrowotnej jest jednym z podstawowych elementów zdrowia publicznego.
Edukacja zdrowotna jest procesem w którym ludzie uczą się jak dbać o własne zdrowie. Obejmuje propagowanie prozdrowotnych przekonań i postaw i ukierunkowana jest na czynniki mające największy wpływ na nasze zdrowie. Do tych czynników możemy zaliczyć:
- palenie tytoniu
- brak lub mała aktywność fizyczna
- niewłaściwa dieta
- nadmierne spożycie soli
Obok dostarczania wiedzy z zakresu zdrowia niezbędne są działania ułatwiające podejmowanie prozdrowotnych decyzji. Do takich działań należą między innymi:
- zakaz palenia w miejscach publicznych
- propagowanie mody na niepalenie
- zwiększenie powszechnej dostępności do soli o obniżonej zawartości sodu i produktów spożywczych o obniżonej zawartości soli
- tworzenie ścieżek rowerowych, wypożyczalni rowerów, klubów sportowych, itp.
Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawuje zapobiegawczy i bieżący nadzór sanitarny w celu zapobiegania powstawania chorób oraz prowadząc do tej pory działania przeciw-epidemiczne w zakresie chorób zakaźnych. W ciągu dziesięcioleci funkcjonowania tej służby zagrożenia zdrowia publicznego uległy daleko idącym zmianom. Poprawy zdrowotności należy oczekiwać nie poprzez medycynę, ale poprzez działania w zakresie zdrowia publicznego. W tym kierunku należy pilnie skierować politykę zdrowotną. Obecnie największe zagrożenie życia stwarzają powszechnie występujące choroby niezkaźne. Skuteczną walkę z nimi można podjąć realizując różnego rodzaju programy zdrowotne. Działania takie realizuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zobacz realizowane przez nas programy zdrowotne.
Podsumowanie IV edycji programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie” w woj. małopolskim (rok szkolny 2019/2020)
W roku szkolnym 2019/2020 na terenie woj. małopolskiego realizowana była IVedycja programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”, skierowanego do uczniów klas IV szkół podstawowych (9-10 lat). Głównym celem programu było zwiększenie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i używania e-papierosów. Program realizowany był z wykorzystaniem zróżnicowanych metod […]
Czyste Powietrze Wokół Nas – program edukacyjny dla przedszkolaków
Najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu chorób spowodowanych paleniem tytoniu jest promocja zdrowia. Dzięki programom edukacyjnym, wśród dzieci i młodzieży kształtowane są prawidłowe postawy zdrowotne. Pliki do pobrania: PODRĘCZNIK_czyste-powietrze-wokol-nas (15 MB)kolorowanka (2 MB)
Bieg po zdrowie – program antytytoniowej edukacji zdrowotnej.
Zachęcamy do udziału w programie antynikotynowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”. Projekt przygotował Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z ekspertami z dziedziny psychologii. Jego celem jest uwrażliwianie młodych ludzi na negatywne skutki palenia tytoniu. Program jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, ich nauczycieli i rodziców. Został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
XV edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”
Szanowni Państwo! Zachęcamy do udziału w XV edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” w roku szkolnym 2020/2021. Szkoły, które posiadają konto w Programie proszone są o zalogowanie i wypełnienie Deklaracji przystąpienia do nowej edycji (loginem jest adres e-mail szkoły, hasło można wygenerować nowe http://www.trzymajforme.pl/index/password.php?p=6 Szkoły, które nie posiadają konta, proszone są o dokonanie rejestracji online […]
2 Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności
Tematem 2 Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności jest „Food safety, everyone’s business”, bezpieczeństwo żywności to sprawa każdego z nas. Przy codziennym spożywaniu posiłków warto pamiętać o zasadach bezpiecznego przygotowywania, spożywania oraz przechowywania żywności. Żywność coraz częściej produkowana jest na masową skalę i transportowana na ogromne odległości, zapewnienie bezpieczeństwa produktów trafiających codziennie na talerze miliardów ludzi na […]
Światowy Dzień Bez Tytoniu 2020
Każdego roku w dniu 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Co roku też Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization – WHO) proponuje hasło, którym nakłania społeczeństwa do zwrócenia uwagi na zdrowotne, społeczne i ekonomiczne skutki palenia papierosów. Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego („Protecting youth from industry manipulation and preventing them from tobacco and […]
Kampania „Kupuj świadomie – PRODUKT POLSKI”
„Kupuj świadomie – PRODUKT POLSKI” to kontynuacja ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Pliki do pobrania: Pismo Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące kampanii PRODUKT POLSKI (615 kB)
Światowy Dzień Zdrowia 2020: Wsparcie pielęgniarek i położnych.
7 kwietnia 2020 obchodzimy jubileuszowy 70 Światowy Dzień Zdrowia. Data 7 kwietnia jest również datą powstania w 1948 Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Celem tego święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Pliki do pobrania: 111 (467 kB)
Zawieszenie Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę”!
W związku z zamknięciem placówek oświatowych, realizacja Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę”! została decyzją Komisji Konkursowej zawieszona. Informacje odnośnie dalszego przebiegu Konkursu zostaną przekazane szkołom za pośrednictwem Internetowego Systemu Konkursowego po przywróceniu w szkołach zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej konkursu www.konkurs.trzymajforme.pl gdzie zamieszczane są bieżące informacje. Źródło: www.gis.gov.pl
Nowa siedziba Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego (PKD) w Krakowie
Szanowni Państwo, informujemy, że Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD) w Krakowie, gdzie bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania można wykonać testy na HIV, ma nową siedzibę: PKD mieści się przy Punkcie Pobrań Diagnostyki przy Placu Szczepańskim 3, 31-011 Kraków Działalność wznowiona od 24 lutego 2020 r.